electronics.forumgreek.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

car audio monoblock 780W rms/2Ω

+11
chris73
spiroscfu
thanos10
dovegroup
p.gabr
Hulk
-nikos-
Ikaros1978
kokar
spirakos
ultra
15 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

car audio monoblock 780W rms/2Ω - Σελίδα 2 Empty Απ: car audio monoblock 780W rms/2Ω

Δημοσίευση από kokar Κυρ Ιαν 20, 2013 8:33 am

chris73 έγραψε:Σκέφτηκα και σκέφτηκα αν θα μπορούσα να εκφραστώ σωστά χωρίς να παρερμηνευθώ. Αλλά επειδή δεν μπορώ να κρύβομαι ας το προσπαθήσω.

Ως προς την κατασκευή λοιπόν δεν θα μπορούσα να πω ουσιαστικά τίποτα μια και δεν κατέχω, αλλά θα πρέπει να είναι από τις άριστες όπως αντιλαμβάνομαι. Έτσι λοιπόν μπράβο και ξανά μπράβο για την δουλειά σου.

Αυτό που με ενοχλεί προσωπικά είναι το πως έχουμε καταλήξει εδώ. Όλα για την μόστρα. Τα αυτοκίνητα και η κακγουριά μας σε όλα τα επίπεδα, και όποιος το έχει μεγαλύτερο είναι και ο πρώτος.

Αφού λοιπόν φτάσαμε να μας μετράμε με το πόσα έχουμε και όχι με το τι είμαστε και το τι κάνουμε, επόμενο είναι να κάνουμε πρωταθλητισμό με τέτοια και άλλα πράγματα.

Πρωσωπικά δεν καταλαβαίνω το λόγο ύπαρξης τέτοιων πραγμάτων όταν εξυπηρετούν εν τέλει κενές ματαιοδοξίες. Όλοι ξέρουμε πως το συγκεκριμένο ας πούμε, για τον κάθε χρήστη δεν θα προσφέρει τίποτα άλλο παρά φούσκωμα του εγώ του και ούτε που θα μπορέσει να καταλάβει ποτέ τι ακούει μέσα από αυτό. Εάν είναι έτσι νομίζω πως για τον συγκεκριμένο κατανωλωτή ποίο χρήσιμος θα ήταν ένας μεγενθυτής πέους...

Χρήστο δεν ειναι θέμα ματαιοδοξίας, αλλα ουτε και θέμα καγκουριας , είναι ενα "βίτσιο" όπως έχουμε και εμεις το βίτσιο των κατασκευών που ενω έχουμε ενα ενισχυτή να ακούμε
έχουμε φτιάξει και μερικούς άλλους ετσι για να περνάει η ωρα βρε αδερφέ !
και αν αυτούς τους ανθρώπους τους συγκρινεις με εμας υπάρχει και αλλη μια διαφορά, αυτοί κατεβαίνουν και σε διαγωνισμούς και παίρνουν και κανένα βραβείο
ενώ εμείς δεν.... απλά δεν

υ.γ
οι "Καγκουρες" δεν σκάνε τοσα λεφτά σε κάτι που δεν φαίνεται, βάζουν βέβαια κάτι να ακούγετε αλλα δεν φτάνουν σε αυτό το επίπεδο

kokar
kokar

Μηνύματα : 622
Εγγραφή : 01/11/2012
Ηλικία : 59
Τόπος : Αργυρούπολη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

car audio monoblock 780W rms/2Ω - Σελίδα 2 Empty Απ: car audio monoblock 780W rms/2Ω

Δημοσίευση από sakisr Κυρ Ιαν 20, 2013 1:46 pm

[quote]οι "Καγκουρες" δεν σκάνε τοσα λεφτά σε κάτι που δεν φαίνεται[quote]

Αλοιμονο σε μας που κατασκευαζουμε κατι και το φυλαμε σα τα ματια μας, (γιατι εμεις δε πουλαμε) και εχουμε και τη γυναικα μας να γρινιαζει για τη σαβουρα που στοιβιαζουμε στο σπιτι......
sakisr
sakisr

Μηνύματα : 15
Εγγραφή : 02/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

car audio monoblock 780W rms/2Ω - Σελίδα 2 Empty Απ: car audio monoblock 780W rms/2Ω

Δημοσίευση από teo_gr Κυρ Ιαν 20, 2013 1:59 pm

τρομερή κατασκευή, απλά καταπληκτική. πριν λίγα χρόνια θα τη λιγουρευόμουν.
εγώ θα συμφωνήσω και με τον κωστα και με το σακη αλλά να συμπληρώσω για αυτούς που μπορεί να διαφωνούν με τέτοιου είδους μηχανήματα οι από αυτή τη βιομηχανία υπάρχει κόσμος που ΖΕΙ. άρα καγκουρια βαράτε αβερτα.
teo_gr
teo_gr

Μηνύματα : 178
Εγγραφή : 02/11/2012
Τόπος : Αγαλεω

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

car audio monoblock 780W rms/2Ω - Σελίδα 2 Empty Απ: car audio monoblock 780W rms/2Ω

Δημοσίευση από ultra Κυρ Ιαν 20, 2013 2:27 pm

chris73 έγραψε:.
Αυτό που με ενοχλεί προσωπικά είναι το πως έχουμε καταλήξει εδώ. Όλα για την μόστρα. Τα αυτοκίνητα και η κακγουριά μας σε όλα τα επίπεδα, και όποιος το έχει μεγαλύτερο είναι και ο πρώτος.

Αφού λοιπόν φτάσαμε να μας μετράμε με το πόσα έχουμε και όχι με το τι είμαστε και το τι κάνουμε, επόμενο είναι να κάνουμε πρωταθλητισμό με τέτοια και άλλα πράγματα.

Θα ειχες απολυτο δικιο να κανεις τα παραπανω σχολια, αν παρουσιαζα οχι μονο το μηχανημα, αλλα και το αυτοκινητο στο οποιο εχει τοποθετηθει.

Η παρουσιαση αφορα αποκλειστικα και μονο στην σχεδιαση/κατασκευη ενος δυσκολου κομματιου των ηλεκτρονικων,

μια και συνδυαζει τροφοδοτικο με υψηλες συχνοτητες, μεγαλα ρευματα, και ηχο μαζι.

Τιποτα αλλο.

Αυτο που μπορω να σου πω, ειναι οχι αυτο που εχω κερδισει, αλλα αυτο που εχω χασει ολα αυτα τα χρονια (23 φετος)

Πρωτα απ ολα τον υπνο μου.

Ξερεις πως ειναι να ξυπνας το βραδυ και να τρεχεις στο εργαστηριο επειδη βρηκες την λυση σε κατι?

Αμεσως μετα, βαζω τις γκομενες, οι οποιες συνηθως λακιζαν οταν καταλαβαιναν οτι δεν ηταν εκεινες η πρωτη μου προτεραιοτητα.

Στην συνεχεια, απειρο χρονο, ο οποιος σε καμμια περιπτωση δεν υπολογιζεται

Παρα, μα παρα, μα παρα πολλα χρηματα σε υλικα

Καμμενα ημιαγωγα, εκρηξεις, και μισο δωματιο με πλακετες/κυκλωματα που δεν δουλεψαν ποτε.

Επισης, δεν ειναι αυτο το μεγαλυτερο τροφοδοτικο/ενισχυτης που εχω φτιαξει.

Υπηρχε ενα αλλο που απεδιδε 24 KW (για πανω απο 10 δευτερολεπτα), αλλα μου πηρε 8 χρονια να το τελειωσω.

Χρειαζοτανε 48 μπαταριες για να την τροφοδοσια του, που μπηκαν σε στυλ "παντεσπανι" στο πισω μερος του αυτοκινητου μου.

Δυστυχως δεν μπορω να το παρουσιασω, μια και δεν υπαρχει ουτε μια φωτογραφια του.

Συμφωνω μαζι σου για τους "καγκουρες", ουτε κι εμενα μου αρεσουν.

Η αληθεια ειναι οτι δυο φορες με βαλαν στο συγκεκριμενο αυτοκινητο "να ακουσω αυτο που εχω φτιαξει" .

Υπαρχουν δουλειες που ειναι πραγματικα εντυπωσιακες και κατα την γνωμη μου

και δεν ειναι "καγκουριες", ειναι πολυ μελετημενα πραγματα, με πολλες ωρες δουλειας απο πισω.

Το γεγονος οτι το αυτοκινητο παιρνει μερος σε αγωνες, εμενα μονο θετικα σχολια μου προκαλει. Το βλεπω σαν μια υγιη διεξοδο (ελεγχομενο περιβαλλον κλπ).

Καλλιστα θα μπορουσε να τριγυρναει στις γειτονιες και να χαλαει τον κοσμο. Προφανως αυτο ειναι που μισεις (και δεν εισαι ο μονος).

Αλλος παει στο γηπεδο, αλλος εχει μανια με την ταχυτητα, με την συλλογη βινυλιων κλπ, δεν νομιζω οτι μπορουμε να κρινουμε το χομπυ του καθενος

μια και ειναι προσωπικο θεμα.

chris73 έγραψε:.
Πρωσωπικά δεν καταλαβαίνω το λόγο ύπαρξης τέτοιων πραγμάτων όταν εξυπηρετούν εν τέλει κενές ματαιοδοξίες. Όλοι ξέρουμε πως το συγκεκριμένο ας πούμε, για τον κάθε χρήστη δεν θα προσφέρει τίποτα άλλο παρά φούσκωμα του εγώ του και ούτε που θα μπορέσει να καταλάβει ποτέ τι ακούει μέσα από αυτό.

Νομιζω οτι η διαφορα ειναι στο πως μεταχειριζεται κανεις τα πραγματα, κι οχι στο τι πραγματα υπαρχουν.

Οπως λες και παραπανω, δεν ειναι για ολον τον κοσμο αυτα τα πραγματα.

Κι αυτο που του προσφερει, εκεινος το ξερει καλυτερα.

Απο οτι εχω ακουσει, του συγκεκριμενου ανθρωπου του αρεσει να ακουει σε πολυ μεγαλη ενταση τον Μελα, τον Αντυπα κλπ και να "καμπανιζει" η φωνη τους.

( Ελπιζω να μην κρινεις τα γουστα του στις μουσικες προτιμησεις....ουτε κι εγω δεν ακουω τετοια).

chris73 έγραψε:.
Εάν είναι έτσι νομίζω πως για τον συγκεκριμένο κατανωλωτή ποίο χρήσιμος θα ήταν ένας μεγενθυτής πέους...
Ελπιζω να καταλαβες οτι δεν "ειναι ετσι". Στο κατω κατω δεν ειναι μονο τα παπαρια που κανουν τον αντρα.
ultra
ultra

Μηνύματα : 243
Εγγραφή : 03/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

car audio monoblock 780W rms/2Ω - Σελίδα 2 Empty Απ: car audio monoblock 780W rms/2Ω

Δημοσίευση από ultra Κυρ Ιαν 20, 2013 2:31 pm

tomhel έγραψε:Κοίτα να δεις τι φτιάχνουν οι κιοραταδες...!!!! Razz

Τι να πεις οταν βλεπεις τετοια εργαλεια..!!

Παντως δεν θα ηθελα να ήμουν γειτονας αυτου που θα αγορασει αυτο το κτήνος...!!!


Να ευχαριστησω τον εταιρο καππαδοκη, και να του ευχηθω Καλη Χρονια
ultra
ultra

Μηνύματα : 243
Εγγραφή : 03/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

car audio monoblock 780W rms/2Ω - Σελίδα 2 Empty Απ: car audio monoblock 780W rms/2Ω

Δημοσίευση από spirakos Κυρ Ιαν 20, 2013 2:41 pm

ultra έγραψε:
Θα ειχες απολυτο δικιο να κανεις τα παραπανω σχολια, αν παρουσιαζα οχι μονο το μηχανημα, αλλα και το αυτοκινητο στο οποιο εχει τοποθετηθει.

Η παρουσιαση αφορα αποκλειστικα και μονο στην σχεδιαση/κατασκευη ενος δυσκολου κομματιου των ηλεκτρονικων,

μια και συνδυαζει τροφοδοτικο με υψηλες συχνοτητες, μεγαλα ρευματα, και ηχο μαζι.

Τιποτα αλλο.

Αυτο που μπορω να σου πω, ειναι οχι αυτο που εχω κερδισει, αλλα αυτο που εχω χασει ολα αυτα τα χρονια (23 φετος)

Πρωτα απ ολα τον υπνο μου.

Ξερεις πως ειναι να ξυπνας το βραδυ και να τρεχεις στο εργαστηριο επειδη βρηκες την λυση σε κατι?

Αμεσως μετα, βαζω τις γκομενες, οι οποιες συνηθως λακιζαν οταν καταλαβαιναν οτι δεν ηταν εκεινες η πρωτη μου προτεραιοτητα.

Στην συνεχεια, απειρο χρονο, ο οποιος σε καμμια περιπτωση δεν υπολογιζεται

Παρα, μα παρα, μα παρα πολλα χρηματα σε υλικα

Καμμενα ημιαγωγα, εκρηξεις, και μισο δωματιο με πλακετες/κυκλωματα που δεν δουλεψαν ποτε.

Επισης, δεν ειναι αυτο το μεγαλυτερο τροφοδοτικο/ενισχυτης που εχω φτιαξει.

Υπηρχε ενα αλλο που απεδιδε 24 KW (για πανω απο 10 δευτερολεπτα), αλλα μου πηρε 8 χρονια να το τελειωσω.

Χρειαζοτανε 48 μπαταριες για να την τροφοδοσια του, που μπηκαν σε στυλ "παντεσπανι" στο πισω μερος του αυτοκινητου μου.

Δυστυχως δεν μπορω να το παρουσιασω, μια και δεν υπαρχει ουτε μια φωτογραφια του.

Συμφωνω μαζι σου για τους "καγκουρες", ουτε κι εμενα μου αρεσουν.

Η αληθεια ειναι οτι δυο φορες με βαλαν στο συγκεκριμενο αυτοκινητο "να ακουσω αυτο που εχω φτιαξει" .

Υπαρχουν δουλειες που ειναι πραγματικα εντυπωσιακες και κατα την γνωμη μου

και δεν ειναι "καγκουριες", ειναι πολυ μελετημενα πραγματα, με πολλες ωρες δουλειας απο πισω.

Το γεγονος οτι το αυτοκινητο παιρνει μερος σε αγωνες, εμενα μονο θετικα σχολια μου προκαλει. Το βλεπω σαν μια υγιη διεξοδο (ελεγχομενο περιβαλλον κλπ).

Καλλιστα θα μπορουσε να τριγυρναει στις γειτονιες και να χαλαει τον κοσμο. Προφανως αυτο ειναι που μισεις (και δεν εισαι ο μονος).

Αλλος παει στο γηπεδο, αλλος εχει μανια με την ταχυτητα, με την συλλογη βινυλιων κλπ, δεν νομιζω οτι μπορουμε να κρινουμε το χομπυ του καθενος

μια και ειναι προσωπικο θεμα.
.


Συμφωνω, καθενας με το χουρι του
spirakos
spirakos

Μηνύματα : 1121
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 29
Τόπος : Κερατσίνι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

car audio monoblock 780W rms/2Ω - Σελίδα 2 Empty Απ: car audio monoblock 780W rms/2Ω

Δημοσίευση από p.gabr Κυρ Ιαν 20, 2013 5:41 pm

Αν δεν υπηρχαν οι καγκουροι τι θακανε τοσος κοσμακης που ζει απο αυτα

Εγω παντως θαυμαζω,το θαρρος να δειξουν κατι διαφορετικο κατι που θα ανακλα την προσωπικοτητα του Ασχετο αν σε εμενα δεν μου αρεσουν ολα

Οπως εχω πει θαυμαζω και τον κωστα ,γιατι οτι καταφερνει ειναι αποτελεσμα προσωπικο
Αυτο ειναι δυσκολο να κατανοηθει ,αν δεν εχεις φαει πολυ πικρα.
Το αποτελεσμα δεν ερχεται με την αποφαση οτι θα φτειαξω αυτο.Ερχεται απο τις αποτυχιες που εχεις κανει για αυτο
p.gabr
p.gabr

Μηνύματα : 623
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 64
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

car audio monoblock 780W rms/2Ω - Σελίδα 2 Empty Απ: car audio monoblock 780W rms/2Ω

Δημοσίευση από Ikaros1978 Κυρ Ιαν 20, 2013 7:09 pm

sakisr έγραψε:
Αλοιμονο σε μας που κατασκευαζουμε κατι και το φυλαμε σα τα ματια μας, (γιατι εμεις δε πουλαμε) και εχουμε και τη γυναικα μας να γρινιαζει για τη σαβουρα που στοιβιαζουμε στο σπιτι......

οχι βρε Σακη αλοιμονο! Κι ας γκρινιαζει η γυναικα.Εγω λεω μαγκια μας ,γουσταρουμε,παθιαζομαστε,κολαμε,νευριαζουμε,χαμογελαμε,αγχωνομαστε,τριβουμε το μυαλο μας,μαθαινουμε,ζουμε για οτι φτιαχνουμε! Αυτο για μενα λεγεται ...ερωτας!
Ikaros1978
Ikaros1978

Μηνύματα : 283
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 46
Τόπος : θεσσαλονικη

http://sagoselectronics.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

car audio monoblock 780W rms/2Ω - Σελίδα 2 Empty Απ: car audio monoblock 780W rms/2Ω

Δημοσίευση από aris285 Δευ Ιαν 21, 2013 8:20 am

Κωστα να σου πω και εγω 1000 συγχαρητηρια για την κατασκευη.
Αυτο το μηχανημα με τα 24KW τι ηχεια οδηγουσε?Ο Χριστος και η Παναγια τωση ενεργεια που τη εκτονωνε?????
Και μετα εμεις παλεβουμε να βγαλουμε 10Watt με μια λαμπιτσα car audio monoblock 780W rms/2Ω - Σελίδα 2 496391900
car audio monoblock 780W rms/2Ω - Σελίδα 2 1001686699
aris285
aris285

Μηνύματα : 40
Εγγραφή : 03/12/2012
Τόπος : Μεγαρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

car audio monoblock 780W rms/2Ω - Σελίδα 2 Empty Απ: car audio monoblock 780W rms/2Ω

Δημοσίευση από chris73 Δευ Ιαν 21, 2013 12:36 pm

Κώστα (ultra), σε καμία περίπτωση δεν είπα ή υπονόησα πως έκανες την παρουσίαση για άλλο λόγο από αυτόν που αναφέρεις. Απλά η κατασκευή σου για εμένα ήταν μια αφορμή να πω μερικές μου σκέψεις. Και φυσικά που αλλού θα παρουσίαζες κάτι τέτοιο αν όχι εδώ.

Ξέρω πολύ καλά πως είναι να χάνεις τον ύπνο σου και να βρίσκεις λύσεις όταν κοιμάσαι. Το ξέρω για χόμπυ, αλλά δυστηχώς το έχω ζήσει και για δουλιά άλλου, όπου εγώ θα έπαιρνα 3 και 60 και δεν κοιμόμουνα και αυτός τα κονόμαγε. Τουλάχιστον μου άρεσε η δουλιά και εκτός από το άγχος που δεν μπορούσα να ελένξω ήταν και το ενδιαφέρον στη μέση που δεν άφηνε το μυαλό να σταματήσει.

Έχω να σου πω πως αν ήμουν στην δική σου θέση και μπορούσα από όλες τις απόψεις (γνώσεις, χρήμα χρόνο, τρέλα) θα έφτιαχνα και 48kw κατασκευή. Η αν μου την έδινε θα έδινα ότι είχα και δεν είχα για να αγοράσω κάτι άχρηστο μόνο και μόνο γιατί μου την βάρεσε (εφόσον δεν ήταν σε βάρος της επιβίωσης άλλων που μπορεί να εξαρτώνται από εμένα), αλλά για να το ευχαριστήθώ εγώ και όχι να το περιφέρω και να χαίρομαι που δεν έχει ο άλλος.
Αυτά που μόλις έγραψα δείχνει πως δεν έγινε επαρκώς αντιληπτή ίσως η λογική και θέση μου.

Σαφώς δεν μπορούμε και δεν πρέπει να κρίνουμε τα χόμπυ του άλλου. Και όχι μόνο τα χόμπυ, αλλά τα πάντα. Αυτό που θα αποζητούσα σε μια σχεδόν ουτοπική κατάσταση θα ήταν όλοι, όχι απλά να μπορούν, αλλά να ΠΡΕΠΕΙ να κάνουν ότι θέλουν, να ακούν ότι θέλουν, να πιστεύουν, να τρών να αγοράζουν, να ντύνονται κτλκτλκτλ, όπως θέλουν και όσο και ότι θέλουν και μπορούν, με μόνο μία διαφορά: να μην ενοχλούν τον άλλον.

Και όπως εγώ δεν έχω δικαίωμα Κώστα να σου επιβάλω τι θα φας και τι θα ακούσεις, έτσι θεωρώ πως δεν έχει και κανείς δικαίωμα να μου επιβάλει να τρίζουν τα πατζούρια μου από την εξάτμιση κάτω ή το τέρμα στο αυτοκίνητο. Αλλά όπως καταλαβαίνεις το ίδιο πράγμα λέμε.

Και εδώ να βάλω και μια άλλη σκέψη μου (και συγνώμη αν κουράζω). Ο Παναγιώτης είπε πως άνθρωποι ζουν από αυτά και πραφανός έτσι είναι. Αλλά δεν θα ήταν καλύτερα άνθρωποι που μπορούν και θέλουν, όλη αυτή τη γνώση, έρευνα και ενέργεια να την εφαρμόζουν σε κάτι που θα μας πήγαινε μπροστά αυτούς και εμάς? Σαν συνάθρωπους και τόπο?
Γιατί να ακούω ειδικά τελευταία το "άνθρωποι ζούν από αυτό", τι περισσότερες φορές όταν πρόκειται να κλείσουν καφετέριες, κωμωτήρια και μαγαζία που πουλάνε μπιζού? Γιατί μόνο αυτά φτάσαμε να έχουμε και τώρα μας φταίν οι άλλοι.

Εγώ δεν έχω παιδιά, αλλά αυτοί που έχουν θέλουν να τα δουν σε 20 χρόνια να δουλεύουν όλα σε καφετέρια για 200 ευρώ ανασφάλιστα?

Τέλος πάντων πολλά είναι όλα αυτά και που να εξαντληθούν από εδώ μέσα. Για την δική μου σκέψη να συνοψίσω αν μπορώ:
Αυτό που με ενοχλεί είναι το γιατί φθάσαμε να δείχνουμε παρά να είμαστε.
chris73
chris73

Μηνύματα : 449
Εγγραφή : 25/10/2012
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

car audio monoblock 780W rms/2Ω - Σελίδα 2 Empty Απ: car audio monoblock 780W rms/2Ω

Δημοσίευση από p.gabr Τρι Ιαν 22, 2013 5:55 pm

Σουπα θα το διαβασω σπυρι-σπυρι

Την ταση που τρωνε ,δεν μας την ειπες +- 75 μηπως;

p.gabr
p.gabr

Μηνύματα : 623
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 64
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

car audio monoblock 780W rms/2Ω - Σελίδα 2 Empty Απ: car audio monoblock 780W rms/2Ω

Δημοσίευση από ultra Τρι Ιαν 22, 2013 6:16 pm

aris285 έγραψε:Κωστα να σου πω και εγω 1000 συγχαρητηρια για την κατασκευη.
Αυτο το μηχανημα με τα 24KW τι ηχεια οδηγουσε?Ο Χριστος και η Παναγια τωση ενεργεια που τη εκτονωνε?????
Και μετα εμεις παλεβουμε να βγαλουμε 10Watt με μια λαμπιτσα car audio monoblock 780W rms/2Ω - Σελίδα 2 496391900
car audio monoblock 780W rms/2Ω - Σελίδα 2 1001686699
Ευχαριστω Αρη, να υπενθυμισω οτι το τροφοδοτικο ειχε αυτην την ισχυ, οχι η εξοδος των ενισχυτων.

Να πω και δυο λογια, λοιπον και γι αυτο.

Ολα τα βοηθητικα κυκλωματα (προενισχυτες, μετατροπεις απο rca σε balanced, compressor limiters, eqs, oλα αυτα ειχαν μικρα ανεξαρτητα switch-ακια.

Το κυριως τροφοδοτικο εβγαζε 3 συμμετρικες τασεις

+/-95V με 40A σε καθε rail για τον μονοκαναλο (ΑΒ) που απεδιδε 1050Wrms/4Ω (35-120Hz)

+/-76V με 40Α σε καθε rail για τον στερεο ενισχυτη του μπασου 2x600Wrms/4Ω (120-450Ηz)

και τελος +/-54V με 80Α σε καθε rail για τους 4 ενισχυτες αναφορας 4x220Wrms/4Ω (450-20ΚΗz)

Εκεινη την εποχη δεν υπηρχαν οι class D, οποτε μπορεις να φανταστεις τι γινοταν απο θερμοκρασιες μεσα στο αυτοκινητο.

Και οσο αφορα σε αυτον τον ενισχυτη, για το ερωτημα του Παναγιωτη, η ταση τροφοδοσιας "καθεται" στα +/-60V στα 110Α εισοδου.
ultra
ultra

Μηνύματα : 243
Εγγραφή : 03/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

car audio monoblock 780W rms/2Ω - Σελίδα 2 Empty Απ: car audio monoblock 780W rms/2Ω

Δημοσίευση από aris285 Τετ Ιαν 23, 2013 8:14 am

Φανταζομαι κλιβανος θα γινοταν εκει μεσα car audio monoblock 780W rms/2Ω - Σελίδα 2 3981067056
aris285
aris285

Μηνύματα : 40
Εγγραφή : 03/12/2012
Τόπος : Μεγαρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

car audio monoblock 780W rms/2Ω - Σελίδα 2 Empty Απ: car audio monoblock 780W rms/2Ω

Δημοσίευση από ultra Παρ Ιαν 25, 2013 5:16 pm

p.gabr έγραψε:Αν δεν υπηρχαν οι καγκουροι τι θακανε τοσος κοσμακης που ζει απο αυτα

Εγω παντως  θαυμαζω,το θαρρος να δειξουν κατι διαφορετικο κατι που θα ανακλα την προσωπικοτητα του Ασχετο αν σε εμενα δεν μου αρεσουν ολα

Οπως εχω πει θαυμαζω και τον κωστα ,γιατι οτι καταφερνει ειναι αποτελεσμα προσωπικο
Αυτο ειναι δυσκολο να κατανοηθει ,αν δεν εχεις φαει πολυ πικρα.
Το αποτελεσμα δεν ερχεται με την αποφαση οτι θα φτειαξω αυτο.Ερχεται απο τις αποτυχιες που εχεις κανει για αυτο

Αφ ενος δεν ειναι μονο οι καγκουροι.

Πισω απο πολυ σημαντικες αποφασεις της ζωης μας υπαρχει μια βιομηχανια, γαμος (η και διαζυγιο πολλες φορες), γεννηση, βαφτιση κλπ

ολα, μα ολα αυτα εχουν απο πισω τους τεραστιο ανταγωνισμο αλλα και υπερκερδη.

Ειναι βεβαια και η νοοτροπια του Ελληνα, "ελα μωρε, μια φορα παντρευεται κανεις" και χωνει το χρημα.

Ξεχασαμε οτι την δεκαετια του 90 οι τραπεζες διαφημιζαν εορτοδανεια, διακοποδανεια, πασχαλοδανεια κλπ ?

Να τος λοιπον ο καταναλωτισμος μας.

Και γω διαφωνω με μερικα πραγματα στις εφαρμογες αυτων που φτιαχνω, ομως απο τοτε που δοκιμασα-επιτυχως- switching με δυο trafo που τα πρωτευοντα

τους ηταν

παραλληλα και τα δευτερευοντα ηταν σε σειρα (με ενα μονο τυλιγμα ο καθενας για να χωρεσει περισσοτερα συρματα η καρκασα), εχω παρει φορα.

Το ζητημα για μενα ειναι οι μεγαλυτεροι ενισχυτες ΑΒ της αγορας, παλευω για μια θεση σε αυτους.

Ηδη, τα σχεδια μου για τον "μεγαλυτερο αδερφο" που ελεγα κατα την παρουσιαση, καταργηθηκε (κι ας φωτογραφηθηκε ο spirakoς με τις πλακετες μου στο χερι).

Τι θελω να πω....προχωραω στο επομενο βημα, δεν θα πω απο τωρα ποιο θα ειναι, αλλα απ οσο ξερω, δεν υπαρχει....ακομα !
ultra
ultra

Μηνύματα : 243
Εγγραφή : 03/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης