electronics.forumgreek.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πώς μπορώ να μετρήσω την καντανάλωση (mA) σε ένα chip;

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Πώς μπορώ να μετρήσω την καντανάλωση (mA) σε ένα chip; Empty Πώς μπορώ να μετρήσω την καντανάλωση (mA) σε ένα chip;

Δημοσίευση από limass_gr Δευ Απρ 13, 2020 9:36 pm

Καλησπέρα παιδιά,

έχω ένα θέμα σε μια πλακέτα. Έχω κατεβασει τα datasheets από καποια chip. Εκεί, όπως γνωρίζετε, αναφερει την ταση και το ρευμα λειτουργιας. Την ταση, οκ, την μετραω. Την καταναλωση (mA), πώς θα τα μετρήσω in circuit ενω τροφοδοτώ όλη την πλακέτα; Είναι εύκολο;
Η πλακέτα τροφοδοτείται με 5vDC.

limass_gr

Μηνύματα : 101
Εγγραφή : 08/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πώς μπορώ να μετρήσω την καντανάλωση (mA) σε ένα chip; Empty Απ: Πώς μπορώ να μετρήσω την καντανάλωση (mA) σε ένα chip;

Δημοσίευση από Hulk Δευ Απρ 20, 2020 7:16 pm

limass_gr έγραψε:Καλησπέρα παιδιά,

έχω ένα θέμα σε μια πλακέτα. Έχω κατεβασει τα datasheets από καποια chip. Εκεί, όπως γνωρίζετε, αναφερει την ταση και το ρευμα λειτουργιας. Την ταση, οκ, την μετραω. Την καταναλωση (mA), πώς θα τα μετρήσω in circuit ενω τροφοδοτώ όλη την πλακέτα;  Είναι εύκολο;
Η πλακέτα τροφοδοτείται με 5vDC.

Δύσκολα θα πάρεις σωστή μέτρηση με όλο το κύκλωμα σε λειτουργία, αναγκαστικά θα πρέπει να διακόψεις την τροφοδοσία του IC και να παρεμβάλεις αμπερόμετρο. Αλλιώς θα μπορούσες να βάλεις
σε σειρά μία αντίσταση μικρή σε τιμή στο ρόλο SHUNT και να μετρήσεις την πτώση τάσης στα άκρα της, σύμφωνα με την τιμή που θα βρεις κάνεις την μετατροπή σε ρεύμα.
Και πάλι όμως θα πρέπει να διακόψεις το κύκλωμα και με τους δύο τρόπους, οπότε σου προτείνω τον πρώτο καθώς θα είναι λογικά mA και θα πάρεις πιο σωστή μέτρηση.
Hulk
Hulk

Μηνύματα : 787
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 43
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης