electronics.forumgreek.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Χριστουγεννιάτικο Δέντρο με led

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Χριστουγεννιάτικο Δέντρο με led Empty Χριστουγεννιάτικο Δέντρο με led

Δημοσίευση από limass_gr Δευ Δεκ 24, 2012 4:45 pm

Καλησπέρα παιδία,

πριν από κάποιες ημέρες μου ήρθε η ιδέα να κάνω ένα δώρο κάπως πιο πρωτότυπο και που να έχει την προσωπική μου υπογραφή και πινελία. Καθώς λοιπόν διάβαζα στο ωραίο φόρουμ σας κατασκευές, το μάτι μου πέφτει πάνω σε ένα δεντράκι, διακοσμητικό, που είχαμε στο σπίτι και καθόταν σε μια γωνία, άπραγο και σκυθρωπό. Το κοιτάζω και με κοιτάζει... Και τότε μου ήρθε η έμπνευση να το μεταμορφώσω σε Χριστουγεννιάτικο δέντρο, εν όψει και των εορτών.

Τα υλικά που χρησιμοποίησα ήταν:

  • 5 μέτρα ταινία led πράσινου χρώματος για το κυρίως δέντρο = 10 ευρώ από ebay
  • 1 led με 5 smd που μου είχε ξεμείνει από αυτά που βάζω στο αυτοκίνητο = 0,3 ευρώ από ebay
  • μεταλλικό σύρμα για κατασκευές = 1 ευρώ, τυχαία το βρήκα από το jumbo με μήκος 50 μέτρα!
  • καλώδιακια μικρής διαμέτρου που είχα από παλιά για να ενώσω την ταινία των Led με το led μέσα στο αστέρι
  • 1 θυληκό βύσμα για το τροφοδοτικό = 1 ευρώ
  • τροφοδοτικό 220V-> 12V 2A = 12 ευρώ pale
  • θερμοσυστελλόμενο μακαρόνι που είχα από παλιά


Συνολικό κόστος: 24 ευρω

Ωστόσο το κόστος θα μπορούσε να κατέβει αν έβαζα λιγότερα Led καθώς τώρα πραγματικά φέγγει πάρα πολύ και αν έβρισκα και πιο φτηνό το τροφοδοτικό των 12V, καθώς δεν έψαξα πολύ αφού βιαζόμουν να το δώσω.

Για την κατασκευή:

Άρχισα να περιτυλίγω γύρω από το δεντράκι μου το σύρμα. Σκοπός ήταν να βάλω τόσο ώστε να φαίνεται και το πράσινο του δέντρου αλλά και όταν θα ανάβουν τα led να αντανακλούν πάνω στο σύρμα και να δίνουν μια άλλη αίσθηση. Στη συνέχεια άρχισα να περιτυλίγω την ταινία με τα led. Μετά κατασκεύασα από μια συρμάτινη κρεμάστρα τον σκελετό του αντερίου που θα έμπαινε την κορυφή του δέντρου. Εκεί μέσα τοποθέτησα με μονομένο σύρμα το Led με τα 5 smd που είχα αγοράσει παλαιότερα για να τοποθετήσω στο αυτοκίνητο και ήξερα ότι παίρνουν 12 V, οπότε δεν χρειάστηκε να μπλέξω με αντιστάσεις και κυκλώματα. Αφού στερέωσα το led όμορφα και προσεκτικά κόλλησα στους ακροδέκτες του δύο μικρά κομμάτια καλώδια τα οποία προορίζονται για την τροφοδοσία. Μετά, άρχισα να τυλίγω το μαλακό σύρμα που πήρα από το Jumbo γύρω από το άστρο, κάνοντας διάφορες κινήσεις μέχρις ώτου βγήκε αυτό το ... περίεργο άστρο! Αφού τοποθέτησα το άστρο στην τελική του θέση, κόλλησα τα καλώδια τροφοδοσίας του Led μέσα στο άστέρι, με την γραμμή τροφοδοσίας την καλωδιοταινίας. Βασίκα, είδα ότι σε κάποια σημεία είχε κάτι σαν κολλήσεις και τα κόλλησα εκεί πάνω. Δεν ξέρω αν μπορούσα να το κάνω και καλύτερα.. Τέλος, σύνδεσα τον θυληκό αντάπτορα στα καλώδια για την τροφοδοσία της καλωδιοταινίας Led και μετά το βύσμα αυτό το έβαλα στον μετασχηματιστή. Στην πρίζα, γρήγορα γρήγορα και.........έτοιμο.

Καλές γιορτές σε όλους σας και σας ευχαριστώ που μας βοηθάτε εμάς τους αρχάριους να μαθαίνουμε!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]




Έχει επεξεργασθεί από τον/την limass_gr στις Δευ Δεκ 24, 2012 9:54 pm, 1 φορά

limass_gr

Μηνύματα : 101
Εγγραφή : 08/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστουγεννιάτικο Δέντρο με led Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Δέντρο με led

Δημοσίευση από limass_gr Δευ Δεκ 24, 2012 4:48 pm

Ρε παιδία δεν μπορώ να κάνω attach φωτογραφίες;; Μόνο αν τις ανεβάσω στο imageShack ή στο photobucket;;

limass_gr

Μηνύματα : 101
Εγγραφή : 08/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστουγεννιάτικο Δέντρο με led Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Δέντρο με led

Δημοσίευση από spirakos Δευ Δεκ 24, 2012 4:53 pm

Μονο μεσω καποιου uploader οπως το imageshack προς το παρων, ωστε να παρεις link
spirakos
spirakos

Μηνύματα : 1121
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 29
Τόπος : Κερατσίνι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστουγεννιάτικο Δέντρο με led Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Δέντρο με led

Δημοσίευση από limass_gr Δευ Δεκ 24, 2012 10:42 pm

spirakos έγραψε:Μονο μεσω καποιου uploader οπως το imageshack προς το παρων, ωστε να παρεις link

Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω φωτογραφίες.

limass_gr

Μηνύματα : 101
Εγγραφή : 08/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστουγεννιάτικο Δέντρο με led Empty Φωτογραφίες...

Δημοσίευση από limass_gr Τρι Δεκ 25, 2012 4:05 pm

Χρόνια πολλά σε όλους και Χρόνια Καλά, κυρίως...

Ορίστε και κάποιες φωτογραφίες από την κατασκευή μου:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

limass_gr

Μηνύματα : 101
Εγγραφή : 08/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστουγεννιάτικο Δέντρο με led Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Δέντρο με led

Δημοσίευση από Admin Τρι Δεκ 25, 2012 10:14 pm

Ωραίος ο Μιχάλης .
Αναμένουμε την επόμενη κατασκευή σου.
Οτι απορία έχεις εδώ είμαστε .
Χρόνια πολλά , με υγεία .
Admin
Admin
Admin

Μηνύματα : 839
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 61
Τόπος : Σέριφος

https://electronics.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστουγεννιάτικο Δέντρο με led Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Δέντρο με led

Δημοσίευση από limass_gr Τρι Δεκ 25, 2012 10:26 pm

Admin έγραψε:Ωραίος ο Μιχάλης .
Αναμένουμε την επόμενη κατασκευή σου.
Οτι απορία έχεις εδώ είμαστε .
Χρόνια πολλά , με υγεία .

Ευχαριστώ πολύ. Το δωράκι έκανε θραύση. Άρεσε πολύ. Αν σκεφτείτε ότι έβαλα 5 μέτρα ταινία led, φανταστείτε πόσο φωτεινό είναι. Καλές γιορτές να έχετε.

Μιχάλης από Κρήτη.

limass_gr

Μηνύματα : 101
Εγγραφή : 08/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης