electronics.forumgreek.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

valve buffer

+4
Admin
p.gabr
spirakos
ultra
8 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Πήγαινε κάτω

valve buffer - Σελίδα 3 Empty Απ: valve buffer

Δημοσίευση από chris73 Κυρ Σεπ 15, 2013 11:56 pm

Και ολίγον στα Ελληνικά
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
chris73
chris73

Μηνύματα : 449
Εγγραφή : 25/10/2012
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

valve buffer - Σελίδα 3 Empty Απ: valve buffer

Δημοσίευση από spirakos Δευ Σεπ 16, 2013 4:22 am

chris73 έγραψε:Και ολίγον στα Ελληνικά
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Ωραιος....
spirakos
spirakos

Μηνύματα : 1121
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 29
Τόπος : Κερατσίνι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

valve buffer - Σελίδα 3 Empty Απ: valve buffer

Δημοσίευση από ultra Τρι Σεπ 17, 2013 12:52 am

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Παναγιωτη για τα καλα σου λογια.
Νομιζω οτι εκανα οτι καλυτερο μπορουσα με αυτο που ειχα στα χερια μου.
Και σε αυτο το σημειο να πω oτι προκεινενου να "καθαρισει οσο το δυνατον περισσοτερο
η τροφοδοσια του ενισχυτη απο το switching, εκανα μια μετατροπη και η συχνοτητα λειτουργιας
πηγε στο 0.6 ΜΗz, κατι που δοκιμασα για πρωτη φορα (ευτυχως δεν πηραμε τιποτα στο χερι).

Τελικα τα μικροφαραντ που με κερδισαν ηταν πολλα....200.000 στο συνολο.

Μια και η προσεγγιση μου για την υλοποιηση του πρωτοτυπου ηταν φτωχικη
(χωριστη πλακετα τροφοδοτικου και ενισχυτη, και συνδεση με καλωδια ΧΩΡΙΣ τους
απαραιτητους πυκνωτες bypass, απουσια ενιαιας πλακετας με σχεδιαση ροης ως προς το ρευμα)

μετα απο ξενυχτι εφτιαξα σημερα αυτο

valve buffer - Σελίδα 3 Je7k

Ειναι το ιδιο σχεδιο, μονο που τα φετ του τροφοδοτικου απο 6 τεμαχια σε θηκη ΤΟ-220 εχουν αλλαχτει σε 4 τεμαχια ΤΟ-247.
Τα φετ του audio απο 6 τεμαχια ΤΟ-220 στο καναλι, εχουν αλλαχτει σε 4 ΤΟ-247.

Μερικοι διαδρομοι εχουν ενισχυθει, υπαρχει over current protection στα source των φετ εξοδου που μεσω δευτερου opto κλεινει το pwm (δεν εχει δοκιμαστει), και υπαρχει επισης το "αρχαιο" πλην ομως παντα βολικο UPC1237 για την προστασια απο DC στην εξοδο καθως και το soft start.
O trafo ξεφυγε απο την σειρα ETD, και μεταπηδησε σε τορροειδη.

Φυσικα, εκανα κι εδω οτι καλυτερο γινοταν στους πυκνωτες τροφοδοσιας των τελικων και απο τα συνολικα 6x1000μF που ηταν πριν, ανεβηκα στα 20800μF.

O πρωτος ενισχυτης υπαρχει ακομα, οποτε οταν ερθει η ωρα, θα συγκριθει με τον δευτερο, αλλα χρειαζομαι το προγραμμα του pc.
ultra
ultra

Μηνύματα : 243
Εγγραφή : 03/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

valve buffer - Σελίδα 3 Empty Απ: valve buffer

Δημοσίευση από p.gabr Τρι Σεπ 17, 2013 8:51 pm

0.6mhz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
τι λες βρε κωστα ,συνδέουμε κανονικά κεραία για τα μεσαία;;;

επι του θεματος
Κωστα εχεις φτάσει σε ενα υψηλό επίπεδο και αυτό για εμένα σημαίνει οτι κάνεις σωστά την δουλειά σου ,αρα και τους έλεγχους

ομως έχω πει οτι για τον καθε έλεγχο υπάρχουν πολλοί τρόποι ,οι οποίοι μας διασταυρώνουν την σίγουρη μέτρηση

Aς πούμε για την καμπύλη απόκρισης. Mπορουμε με ενα βολτομετρο  και μια γεννήτρια προχωρώντας βημα -βημα τις συχνότητες, μπορούμε με γεννήτρια σάρωσης ,και παλμογράφο, το ίδιο με spectrum με audio analayzer, και με υποτυπώδη μέσα ένα υπολογιστή και όλα αυτά που τώρα λέμε

Η συζήτηση μας έδωσε και τις ειδικες γεννήτριες ροζ, καφε ,πορτοκάλι,Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy που η περιέργεια με έκανε να το δοκιμάσω
Kοιταχτε τι βγήκε με τον πιο άχρηστο υπολογιστακι  για να έχουμε να λεμε

Η πρώτη εγινε με τον λευκο θόρυβο που υποτίθεται έχει την ίδια στάθμη σε όλες τις συχνότητες και υποτίθεται ότι κάνει ένα γρήγορο έλεγχο του bandwith

valve buffer - Σελίδα 3 2p19

Aπο την εξοδο (πρασινο) στην είσοδο μικρόφωνου ροζ , με ενδιάμεσα ποτενσιόμετρο για την ρύθμιση της  στάθμης,
Οπως βλέπετε απο 70 ηζ μεχρι τους 15 κηζ το μωράκι συμπεριφέρεται πολύ καλά ,δειχνοντας την ιδια σταθμη. Μετα τους 15 κ εχει σταδιακή πτώση που οφείλεται στις επιδόσεις του
ΚΑΠΟΙΟΣ τέτοιος έλεγχος για τον κωστα είναι άχρηστος, γιατί παίζει με εκατοντάδες κηζ bandwith


τώρα εδώ με ροζ θόρυβο

και απο οτι διάβασα απο οκτάβα σε οκταβα πρέπει να πέφτει 3 db




valve buffer - Σελίδα 3 Eacj

και εδω οι ενδειξεις μεχρι 15 κηζ φαίνεται να ακολουθούν κανονικά
εαν δηλ αυτο το σήμα το δώσουμε στην είσοδο τοιυ ενισχυτή και από το φορτιο περάσουμε σήμα στο λινε ιν ,εχουμε κάποια ένδειξη σύμφωνα με τις δυνατοτητες του υπολογιστή μας  (και αφου πρώτα τα εχουμε τεσταρει)
ολα αυτα όμως προϋποθέτουν οτι γνωρίζουμε την διαδικασία .,τι πρέπει να δούμε , τι στάθμες πρέπει να δώσουμε στον ενισχυτή, και κατόπιν στον υπολογιστή

Αυτό δεν μας βοηθάει όταν δεν έχουμε κανένα όργανο ;;;;;, η το να δούμε την παραμόρφωση και τις αρμόνικες ;;;;;;;;;;;;;;;

το visual analayzer καθ υπόδειξη του χρηστου προσφέρεται δωρεάν

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

αυτά τα λίγα
p.gabr
p.gabr

Μηνύματα : 623
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 64
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

valve buffer - Σελίδα 3 Empty Απ: valve buffer

Δημοσίευση από ultra Τετ Σεπ 18, 2013 2:26 pm

[quote="p.gabr"]0.6mhz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
τι λες βρε κωστα ,συνδέουμε κανονικά κεραία για τα μεσαία;;;

Δεν ειναι ακριβως ετσι. Μεσω R/C οριζουμε την πριονωτη συχνοτητα που θα ταλαντωσει το ολοκληρωμενο
προκειμενου να παρουμε στην εξοδο του 2 τετραγωνικους παλμους που εχουν μεταξυ τους διαφορα φασης 180 μοιρων.

valve buffer - Σελίδα 3 69fy

Βεβαια, στην φωτογραφια φαινεται οτι υπαρχει πολλη "βρωμα" στο πριονωτο, αλλα ειναι επομενο
αφου εχω ξεπερασει κατα περιπου 130KHz την μεγιστη συχνοτητα που προτεινει ο κατασκευαστης.

Τωρα για το audio, απλα ο ενισχυτης ειναι κατασκευασμενος να εχει μεγαλο ευρος συχνοτητων, και φυσικα να ειναι σταθερος.
Απο εκει και περα, οτι δοκιμες κανω ειναι στην μπαντα του audio.

Aργα χθες το βραδυ, εκανα δοκιμες να δω τι σταθμη σηματος βγαζει σε καμμια 30 αρια συχνοτητες. Τα κατεγραψα,
και σημερα θα κανω την ιδια δοκιμη με αλλαγμενο το ρευμα ηρεμιας. Ειναι πολυ ψιλα γραμματα αυτα, και αρχιζω και μπαινω σε χωραφια που δεν εχω ξαναμπει.

ultra
ultra

Μηνύματα : 243
Εγγραφή : 03/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

valve buffer - Σελίδα 3 Empty Απ: valve buffer

Δημοσίευση από p.gabr Πεμ Σεπ 19, 2013 1:21 pm

Κωστα επισκέφθηκα σήμερα τους φίλους μου
Έβγαλα μια φωτο από ένα μικρο κομμάτι, απο τον πρώην πάγκο μου,Sad Sad Sad Sad 

Πιστεύω να σου αρέσει  αυτό το επάνω

valve buffer - Σελίδα 3 P2lh

ΗP 8903 Audio Analyzer
p.gabr
p.gabr

Μηνύματα : 623
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 64
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

valve buffer - Σελίδα 3 Empty Απ: valve buffer

Δημοσίευση από chris73 Πεμ Σεπ 19, 2013 4:27 pm

Παναγιώτη ευχαριστώ για το σπρώξιμο και αν και δεν έχω ασχοληθεί ακόμη ουσιαστικά να οι πρώτες ενδείξεις από το νέο κατασκεύασμα που ελπίζω να ολοκληρωθεί σύντομα.
 
Φυσικά το δικό μου πρόβλημα είναι ότι δεν έχω να τσεκάρω με κάτι σταθερό και σωστό αλλά για μια καλή πρώτη ιδέα είναι πολύ καλό το setup. Εδώ να επισημάνω την λειτουργεία "D/A" που έχει αυτό το πρόγραμμα και όπως μας λέει ο ποιητής είναι ικανό με μαθηματικές συναρτήσεις να αναδομήσει το ημίτονο (δεν δουλεύει σε τετράγωνα κτλ) και να μας το παρουσιάσει ξανά ολόκληρο, ενώ κανονικά με τόσο μικρές δειγματοληψίες της κάρτας πάνω από τα 4-5khz θα φαινόταν απλά σαν ένα τρίγωνο της συμφοράς.
 
50hz
valve buffer - Σελίδα 3 6304
 
1k
valve buffer - Σελίδα 3 Omo5
 
5k
valve buffer - Σελίδα 3 N3su
 
10k
valve buffer - Σελίδα 3 U30v
 
17k 
valve buffer - Σελίδα 3 5fdi

(σε εμένα πάλι -win7, λάπτοπ καβούρι- καμιά, ούτε η 2011 έκδοση ούτε η 2012 δεν βγάζει λευκό θόρυβο, σιγή ιχθύος έπεσε, από ροζ οκ. Παλιότερη έκδοση δεν δοκίμασα αλλά κάτσε να μάθουμε πρώτα τα βασικά του ημιτόνου και βλέπουμε μετά... valve buffer - Σελίδα 3 246295500 )
chris73
chris73

Μηνύματα : 449
Εγγραφή : 25/10/2012
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

valve buffer - Σελίδα 3 Empty Απ: valve buffer

Δημοσίευση από p.gabr Πεμ Σεπ 19, 2013 8:09 pm

μια χαρά το βλέπω

μεχρι 10κ δείχνει την ιδια στάθμη το spectrum -8 db νομίζω

κανε μια δοκιμη και με την επιλογη γεννητριας sweep ,να δουμε ξανα τι πιανει
p.gabr
p.gabr

Μηνύματα : 623
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 64
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

valve buffer - Σελίδα 3 Empty Απ: valve buffer

Δημοσίευση από chris73 Πεμ Σεπ 19, 2013 10:57 pm

Περίπου στην ίδια (άγνωστη) στάθμη εισόδου, log και ξε-log Χ.
Σε κάθε ζεύγαρι το πάνω είναι σε loop του λάπτοπ και το κάτω από τον ενισχυτή.

valve buffer - Σελίδα 3 Pswi
 
valve buffer - Σελίδα 3 Tbh8

valve buffer - Σελίδα 3 Xvw2
 
valve buffer - Σελίδα 3 5uyn
chris73
chris73

Μηνύματα : 449
Εγγραφή : 25/10/2012
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

valve buffer - Σελίδα 3 Empty Απ: valve buffer

Δημοσίευση από p.gabr Πεμ Σεπ 19, 2013 11:20 pm

ωραιος

έλεγχο σωστό στις σταθμες εισοδου του ενισχυτή πρωτα με ημίτονο ώστε να ξέρεις τα mv
και να μην υπεροδηγεις και παραμορφωνεις -υποβιβασμενη τάση από το φορτίο του ενισχυτη προς το line in

και καλές δόκιμές

υγ  

ααααα δεν το διαβασα καλα στην αρχη

μπραβο το εκαμες  ...πολυ ωραιο  ευχαρηστημενος;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; η λείπει λίγο μπάσο
p.gabr
p.gabr

Μηνύματα : 623
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 64
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

valve buffer - Σελίδα 3 Empty Απ: valve buffer

Δημοσίευση από chris73 Παρ Σεπ 20, 2013 12:09 am

Ευχαριστώ.

Στο διάγραμμα λείπει το μπάσο αλλά από το σπίτι μου όχι λόγο κακής θέσης και κατασκευής ηχείων. Έτσι και αλλιώς και αυτός είναι πάλι κανένα βατ μόνο, και τον φτιάχνω για να παίξω.

Το "κύκλωμα" (όταν το ανεβάσω θα καταλάβεις γιατί τα εισαγωγικά) το είχα κάνει νωρίτερα και με το...αυτί. Τώρα που τα κόλλησα όλα είπα να το δοκιμάσω και στο πρόγραμμα valve buffer - Σελίδα 3 682229385
chris73
chris73

Μηνύματα : 449
Εγγραφή : 25/10/2012
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

valve buffer - Σελίδα 3 Empty Απ: valve buffer

Δημοσίευση από ultra Σαβ Σεπ 21, 2013 5:48 pm

Xρηστο ζηλευω, πορχωρησες πολυ γρηγορα στις δοκιμες με το προγραμμα.

Εγω εχω δρομο μπροστα μου.

valve buffer - Σελίδα 3 Vidr
ultra
ultra

Μηνύματα : 243
Εγγραφή : 03/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

valve buffer - Σελίδα 3 Empty Απ: valve buffer

Δημοσίευση από chris73 Σαβ Σεπ 21, 2013 6:55 pm

 Τι ζηλεύεις βρε Κώστα? 2 κουμπιά ήθελε αυτό για να γίνει, να είναι καλά η τεχνολογία και ο Παναγιώτης. Έγω τι να πω που δεν ξέρω ας πούμε τι είναι αυτό που βλέπω τώρα? χαχαχαχ

Τώρα ανακάλυψα και άλλα ωραία στο πρόγραμμα αλλά ακόμη σχεδόν δεν ασχολήθηκα καθόλου.
Δεν ξέρω στα ελληνικά πως μεταφράζεται το "intermodulation distortion" (ας μου πει κάποιος), αλλά στο Visual Analyzer έχουμε την δυνατότητα στην γεννήτρια, (wave-wave function) επιλέγοντας το "custom" να δώσουμε ως 3 συχνότητες μαζί (κοντινές, μακρινές, εμείς το θέτουμε) και να δούμε μετά στο spectrum τι ψάρια πιάνουμε... καλή ψαριά lol!
chris73
chris73

Μηνύματα : 449
Εγγραφή : 25/10/2012
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

valve buffer - Σελίδα 3 Empty Απ: valve buffer

Δημοσίευση από p.gabr Σαβ Σεπ 21, 2013 8:21 pm

ultra έγραψε:Xρηστο ζηλευω, πορχωρησες πολυ γρηγορα στις δοκιμες με το προγραμμα.

Εγω εχω δρομο μπροστα μου.

valve buffer - Σελίδα 3 Vidr
καλα τελειώματα
βρε τσιγκη δώσε κανα βατακι περισσευούμενο στον χρηστο ,που παλεύει να ξεπεράσει την μονάδα


χρηστο αυτό που λες, σημαίνει ,παραμόρφωση ενδο-διαμορφωσης
Aυτο μπορεί να συμβαίνει, από γονατίσματα τάσεων ,επηρεασμούς πεδίων, κορεσμούς παθητικών και ενεργών στοιχείων
p.gabr
p.gabr

Μηνύματα : 623
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 64
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

valve buffer - Σελίδα 3 Empty Απ: valve buffer

Δημοσίευση από ultra Σαβ Σεπ 21, 2013 10:33 pm

chris73 έγραψε:

Δεν ξέρω στα ελληνικά πως μεταφράζεται το "intermodulation distortion"
Λεγεται παραμορφωση ενδοδιαμορφωσης

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Οπως πολυ σωστα λες, συνηθως μετριεται οταν εισαγουμε στον ενισχυτη 2 συχνοτητες ταυτοχρονα.
Οι πιο συνηθισμενες συχνοτητες ειναι οι 60Hz και οι 7KHz με εναν λογο 4:1 (δηλαδη, η συχνοτητα των 60 κυκλων
εχει τετραπλασιο πλατος απο αυτη των 7K).

@ Παναγιωτη
Τι να τα κανει τα παραπανω watt ο ανθρωπος, λες να τα κυνηγαει και να μην του βγαινουν?
ultra
ultra

Μηνύματα : 243
Εγγραφή : 03/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

valve buffer - Σελίδα 3 Empty Απ: valve buffer

Δημοσίευση από chris73 Σαβ Σεπ 21, 2013 10:59 pm

Ναι ευχαριστώ, δεν θέλω watt αφού είναι για να παίζω. Εδώ και καιρό έχω δύο 829b που για εμένα είναι "μεγάλες" και δεν τις κάνω τίποτα. Όχι πως δεν θα τις κάνω κάτι κάποτε, αλλά όσο μεγαλώνουν τα σίδερα τόσο τα κουτιά γίνονται άχαρα...

Άντε τώρα να ρίξουμε και λίγο διάβασμα valve buffer - Σελίδα 3 460920842
chris73
chris73

Μηνύματα : 449
Εγγραφή : 25/10/2012
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

valve buffer - Σελίδα 3 Empty Απ: valve buffer

Δημοσίευση από p.gabr Κυρ Σεπ 22, 2013 8:26 pm

Xρηστο συνέδεσε και τον προενισχυτη RIAA αν δεν βαριέσαι

λες να τα καταφέρεις;;;
p.gabr
p.gabr

Μηνύματα : 623
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 64
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

valve buffer - Σελίδα 3 Empty Απ: valve buffer

Δημοσίευση από spirakos Κυρ Σεπ 22, 2013 11:26 pm

chris73 έγραψε:Ναι ευχαριστώ, δεν θέλω watt αφού είναι για να παίζω. Εδώ και καιρό έχω δύο 829b που για εμένα είναι "μεγάλες" και δεν τις κάνω τίποτα. Όχι πως δεν θα τις κάνω κάτι κάποτε, αλλά όσο μεγαλώνουν τα σίδερα τόσο τα κουτιά γίνονται άχαρα...

Άντε τώρα να ρίξουμε και λίγο διάβασμα valve buffer - Σελίδα 3 460920842 
Προσεχε την την 829, εχει θεματα, ψυχολογικα χαχαχα
Αληθεια Χρηστο πως και βολευεσαι με τοση λιγη ισχυ? Ακομα και 1 βαττ να χρειαζεσαι, πρεπει να εχεις 2
spirakos
spirakos

Μηνύματα : 1121
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 29
Τόπος : Κερατσίνι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

valve buffer - Σελίδα 3 Empty Απ: valve buffer

Δημοσίευση από chris73 Δευ Σεπ 23, 2013 5:33 pm

Παναγιώτη είναι στα σχέδια έτσι για πλάκα. Φυσικά με την κάρτα ήχου που δεν έχει σωστά ψηλά και χαμηλά και με το πολύμετρο που έχω αμφιβολιά τι RMS μετράει δεν ξέρω τι θα δω. Πάντως υποψιάζομαι τονισμένα μπάσα. Τώρα μπορούμε φυσικά να δοκιμάσουμε και μετά από τον ενισχυτή να δούμε και έτσι. Και πως να του δώσω 3-5mV? με διαιρέτη από την κάρτα προφανός. Κάτσε όμως μπας και επιτέλους τελειώσω πρώτα την τρέχουσα κατασκευή...

Σπύρο ναι έχω διαβάσει τα δικά σου με την 829 και είναι στα υπόψη. Για τα βατ φυσικά και δεν φτάνουν στα σοβαρά το κάνω για πλάκα. Αν θέλω να ακούω μου φτάνει ο ΚΤ88.
chris73
chris73

Μηνύματα : 449
Εγγραφή : 25/10/2012
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

valve buffer - Σελίδα 3 Empty Απ: valve buffer

Δημοσίευση από spirakos Δευ Σεπ 23, 2013 5:49 pm

Εχω ακομα 1 τοπολογια να δω με την 829, Ε-linear λεγεται, αν δε πιασει και ετσι μην μπεις καν στον κοπο να το κανεις οπως εγω

Οπως εχει προαναφερει ο Παναγιωτης οι μετρησεις με υπολογιστη δινουν απλα μια εικονα που ειναι καλυτερο απο το τιποτα
spirakos
spirakos

Μηνύματα : 1121
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 29
Τόπος : Κερατσίνι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

valve buffer - Σελίδα 3 Empty Απ: valve buffer

Δημοσίευση από p.gabr Παρ Σεπ 27, 2013 8:35 pm

Λιγη απο audio test

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
p.gabr
p.gabr

Μηνύματα : 623
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 64
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

valve buffer - Σελίδα 3 Empty Απ: valve buffer

Δημοσίευση από p.gabr Παρ Σεπ 27, 2013 8:58 pm

p.gabr έγραψε:Λιγη απο audio test

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
εχει και αυτο που ερωτήθηκε και απάντησε ο κωστας

SMPTE Intermodulation Distortion

We just started including SMPTE IMD multi-tone distortion tests to see how amplifiers react to non harmonically related signals.  This is important since these artifacts can make music sound harsh or fatiguing.   The test signal consists of a 60Hz and 7kHz test signal summed together at a 4:1 amplitude ratio.  60Hz is an important frequency to show how well the power supply can reject residual noise coming from the AC line.  7kHz represents about the midband point of the human audio range and it's also a region where a lot of harmonic content is present in music.


valve buffer - Σελίδα 3 Image_preview
p.gabr
p.gabr

Μηνύματα : 623
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 64
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης