electronics.forumgreek.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ Empty ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ

Δημοσίευση από dovegroup Παρ Δεκ 14, 2012 2:16 am

Παίδες ενα ωραίο θεματάκι που μου εχει σπάσει λιγο τα 0υμπ@λ@ είναι το παρακάτω.
Εφτιαξα ένα ωραίο τροφοδοτικό εις διπλούν και δεν μπορώ να το γεφυρώσω...εχω αρχίσει να γερνάω και δεν βγάζω άκρη!!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Μόλις το γεφυρώνω με το -/+ floating και τα κάνω κοινά το+ του πρωτου με το - του δευτέρου (των 2 τροφοδοτικών εις το ground) & ξαναμανά το + floatng του δεύτερου καίει ασφάλειες προστασίας εις την έξοδο του ενός εκ των 2. Το πρωτότυπο που δεν είναι δικό μου έκαψε ενα mosfet σύν το driver. Αν δε θελήσεις να γειώσεις ή να γεφυρώσεις το + του ενός με το - του άλλου και να πάρεις μιά αρνητική (το ίδιο λέω) κλάφτα...πάλι ασφάλειες κλαίς...
Αν με ρωτήσετε για διόδους προστασίας στην έξοδο υπάρχουν και μάλιστα πολύ μεγαλύτερης τάσης της εξόδου...(1000v/1A)
Εχει και περιορισμό ρεύματος εις το κάθε κανάλι...έχει και βολτόμετρα αμπερόμετρα ICL7107 με ανεξάρτητες τροφοδοσίες το κάθε ένα από ac...
Λέω μήπως τα μαμημένα τα icl κάνουν την βρωμοδουλειά όταν γεφυρώνω? Θα με σπάσει πού αυτό το κουιζάκι...
PSU No 1 το - floatting και το + εις το main Ground
PSU No 2 το - εις το main ground και το + floating
Αποτέλεσμα καίει ασφάλεια εξόδου του δεύτερου.
Στα πρωτότυπα έκαψε όπως είπα Mosfet + Driver του πρώτου PSU.
Το ίδιο συμβαίνει ως πρός τις ασφάλειες όταν δεν γειώνω την μεσαία γεφύρωση +/- των τροφοδοτικών....
Αν αποφασίσω να τα βράσω ξεχωριστά είναι κουκλιά και μαμανε και δέρνουνε αν τα φέρω σε "επαφή" μαμιούνται ασύστολα (μήπως έφτιαξα ερωτικό ζευγαράκι.... Very Happy )
Πάντως έπρεπε να κάνω αλλαγές στο αρχικό διότι έτσι όπως ήταν το ονομάζω ελλεινό κάφτη των 7 ημιαγωγών...μέχρι να έρθει το ρεύμα και οι τάσεις σωστά εκεί που πρέπει για να το βάζω στην πρίζα και να ξέρω οτι δεν θα καπνίσει πήγα αρκετές φορές και ήρθα...
Σας έρχεται κάτι κατά νού που ίσως να παίζει?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων δια την βοήθεια & την μελλοντική συμπαράσταση.[img][/img]
dovegroup
dovegroup

Μηνύματα : 361
Εγγραφή : 17/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ Empty Απ: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Δεκ 14, 2012 9:10 am

μια ιδέα,,,,

άλλαξε τις συνδέσεις στα σημεία Α+Α Β+Β Γ+Γ

Μπορεί να μην έχεις πρόβλημα μετά,,,

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ Psu350v
-nikos-
-nikos-

Μηνύματα : 724
Εγγραφή : 31/10/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ Empty Απ: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ

Δημοσίευση από dovegroup Παρ Δεκ 14, 2012 9:31 am

Νίκο είναι μιά απο τις "διεστραμμένες" μου χθεσινές σκέψεις αλλά την απέρριψα επειδή πρέπει να κάνω το πρωτότυπο χάλια μάλλον καλύτερα να το φτιάξω απο την αρχή ετσι όπως το βλέπεις, όμως το ίδιο δεν θα συμβεί σαν αποτέλεσμα στο απέναντι τροφοδοτικό?
Δλδ αν καίει ασφάλεια στο δεύτερο μετά δεν θα καίει στο πρώτο?
Μπορείς να μου εξηγήσεις πως το σκέφτεσε, διότι δεν αλλάζεις κάτι ουσιαστικά στην τοπολογία που να αλλάζει ηλεκτρικές συμπεριφορές, είναι σαν να βάζεις p channel και να αλλάζεις ουσιαστικά το drain με το source στο θετικό κομμάτι, μήπως το έχασα πάλι για πές μου πως το βλέπεις?
Μήπως το ένα τροφοδοτικό πρέπει να φτιαχτεί έτσι και το άλλο να παραμείνει ως έχει?
Ευχαριστώ
dovegroup
dovegroup

Μηνύματα : 361
Εγγραφή : 17/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ Empty Απ: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Δεκ 14, 2012 10:18 am

βασικά η σύνδεση πριν την sund αντίσταση της ανάδρασης βγάζει εκτός
λίγο την ανάδραση,,,,,,,,,,

ετσι είσαι σίγουρος οτι δεν επηρεάζει η ανάδραση τα τσιφ-μπαμ

δεύτερων τα ΝΡΝ μοσφετ αποδίδουν καλύτερα μετα το φορτιο και
όχι πριν.



στον παραλληλισμό κοντά στα ορια του τροφοδοτικού
αν βάλουμε το συν του ενός στο πλην του άλλου τα ξεπερνάμε γιατι διπλασιάζεται η ροή.

παντός μονο το ένα αν φτιάξεις η ανάδραση του άλλου θα ακολουθήσει τις ανάγκες του παραλληλισμού.






-nikos-
-nikos-

Μηνύματα : 724
Εγγραφή : 31/10/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ Empty Απ: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ

Δημοσίευση από dovegroup Παρ Δεκ 14, 2012 12:13 pm

-nikos- έγραψε:βασικά η σύνδεση πριν την sund αντίσταση της ανάδρασης βγάζει εκτός
λίγο την ανάδραση,,,,,,,,,,

ετσι είσαι σίγουρος οτι δεν επηρεάζει η ανάδραση τα τσιφ-μπαμ

δεύτερων τα ΝΡΝ μοσφετ αποδίδουν καλύτερα μετα το φορτιο και
όχι πριν.



στον παραλληλισμό κοντά στα ορια του τροφοδοτικού
αν βάλουμε το συν του ενός στο πλην του άλλου τα ξεπερνάμε γιατι διπλασιάζεται η ροή.

παντός μονο το ένα αν φτιάξεις η ανάδραση του άλλου θα ακολουθήσει τις ανάγκες του παραλληλισμού.


Νίκο η πρώτη σκέψη ήταν η ανάδραση όντως και αυτή βλέπω να σου πώ την αλήθεια, παλαιότερα που είχα φτιάξει ενα παρόμοιο τροφοδοτικό για 50V αλλά με LM723 & για περιορισμό ρεύματος ενα τελεστικούλι δεν είχα τέτοια θέματα έπαιρνα -50 0 +50 άνετα τι να πώ ψάχνομαι ακόμη...θα δείξει...
Ευχαριστώ πάντως έχεις βοηθήσει αρκετά.



dovegroup
dovegroup

Μηνύματα : 361
Εγγραφή : 17/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ Empty Απ: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ

Δημοσίευση από spiroscfu Κυρ Δεκ 16, 2012 7:43 pm

H shunt για τον έλεγχο του ρεύματος είναι στην low side, για να μπορέσει να γεφυρωθεί θα πρέπει να αλλάξεις σε μεγάλο βαθμό το κύκλωμα αυτού που θα σου δίνει το θετικό.

Σε συμμετρικά τροφοδοτικά από την γείωση περνάει ΜΟΝΟ η διαφορά ρεύματος των δύο τάσεων (αν έχουμε ίδια φορτία στην +- τότε από την γείωση δεν περνάει τίποτα), δηλ. οι shunt θα πρέπει να μπουν στα δυο rail.
spiroscfu
spiroscfu

Μηνύματα : 129
Εγγραφή : 20/11/2012
Ηλικία : 47
Τόπος : Κέρκυρα

http://digilabcfu.weebly.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ Empty Απ: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ

Δημοσίευση από dovegroup Κυρ Δεκ 16, 2012 9:28 pm

spiroscfu έγραψε:H shunt για τον έλεγχο του ρεύματος είναι στην low side, για να μπορέσει να γεφυρωθεί θα πρέπει να αλλάξεις σε μεγάλο βαθμό το κύκλωμα αυτού που θα σου δίνει το θετικό.

Σε συμμετρικά τροφοδοτικά από την γείωση περνάει ΜΟΝΟ η διαφορά ρεύματος των δύο τάσεων (αν έχουμε ίδια φορτία στην +- τότε από την γείωση δεν περνάει τίποτα), δηλ. οι shunt θα πρέπει να μπουν στα δυο rail.
Σπύρο σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες.
Αν και δεν υπάρχει χρόνος τώρα για αυτό συμφωνώ να πάω στο δεύτερο την shunt στο "hi-warm-possitive side" όπως μου προτείνεις, είδα και τις σκέψεις - πρόταση του Νίκου πιό πάνω, σκέφτομαι απλή αναστροφή εισόδου του περιοριστή ρεύματος διότι το συγκεκριμένο κύκλωμα εχει και άλλα προβληματάκια που το κάνουν ασταθές απο το αρχικό του σχέδιο απλά μέν αλλά βλακωδέστατα στην τύχη & το περίπου, για παράδειγμα δεν θεωρεί critical την shunt ο σχεδιαστής και λέει πως μπορείς να βάλεις και 1R αλλά όπως καταλαβαίνεις πολύ εύκολα μπορεί να σε βγάλει εκτός ορίων του περιορισμού διότι άλλο 0.3V και άλλο 0.4V και πές οτι το φέρνεις με τα trimmer η την αντίσταση που δίνει τάση απο το vref στα trimmer του I-sence που επίσης σε βγάζει εκτός ορίων (πρός τα κάτω) όλα αυτά είναι απλά, το δύσκολο είναι το "εν σειρά". Θα ήθελα να δω την σκέψη σου (πιθανή πρόταση αλλαγών) σχηματικού.
Επίσης οτι αφορά την προστασία εξόδου που απο το cascade που κόβει το ρελέ την έξοδο & παύει να άγει το MJE αν η τάση βρίσκετε οριακά απο τα 20V δημιουργεί τρομερά προβλήματα αστάθειας στο κύκλωμα με επαναλαμβανόμενα άστοχα on-off κατα την διάρκεια της λειτουργίας του και εκεί ήθελε αλλαγές.
Να σου πώ την αλήθεια διάλεξα αυτό το κύκλωμα διότι έχει ευέλικτο troubleshooting σαν μονάδα αλλά την πάτησα βλακωδέστατα με τα εν σειρά...
Μιά άλλη σκέψη ήταν να γεφυρώσω τυλίγματα και να φτιάξω εξ αρχής ενα τροφοδοτικό 0-700V ιδίου ρεύματος όμως αυτό με τρομοκρατεί στην ιδέα της απροσεξίας ή της πιθανότητας να το επεξεργαστεί κανά πιταιρίκι ή άσχετος με το σπόρ....άλλο 350 και άλλο 700...
Ευχαριστώ που μοιράστηκες τις σκέψεις και τον χρόνο σου και κάθε πιθανή μελλοντική παρέμβαση σου.
dovegroup
dovegroup

Μηνύματα : 361
Εγγραφή : 17/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ Empty Απ: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ

Δημοσίευση από spiroscfu Δευ Δεκ 17, 2012 6:25 pm

Κοίτα Άκη πρέπει να είναι λίγο δύσκολο το modification, αλλά για αρχή αν θέλεις μπορείς να δοκιμάσεις να γεφυρώσεις την shunt και να αφαιρέσεις μια από της δυο διόδους (D6 ή D7) από αυτό που θα σου δίνει την θετική τάση.

Με αυτό το τρόπο δεν θα έχεις ρύθμιση ρεύματος από την θετική τάση.

Υγ.
Δεν νομίζω να έχεις σούκο για την τροφοδοσία τους και να γειώνεις την γείωση του δικτύου με την γείωση του δευτερεύων.
spiroscfu
spiroscfu

Μηνύματα : 129
Εγγραφή : 20/11/2012
Ηλικία : 47
Τόπος : Κέρκυρα

http://digilabcfu.weebly.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ Empty Απ: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ

Δημοσίευση από dovegroup Δευ Δεκ 17, 2012 7:56 pm

spiroscfu έγραψε:Κοίτα Άκη πρέπει να είναι λίγο δύσκολο το modification, αλλά για αρχή αν θέλεις μπορείς να δοκιμάσεις να γεφυρώσεις την shunt και να αφαιρέσεις μια από της δυο διόδους (D6 ή D7) από αυτό που θα σου δίνει την θετική τάση.

Με αυτό το τρόπο δεν θα έχεις ρύθμιση ρεύματος από την θετική τάση.

Υγ.
Δεν νομίζω να έχεις σούκο για την τροφοδοσία τους και να γειώνεις την γείωση του δικτύου με την γείωση του δευτερεύων.

Πρέπει να είναι δύσκολο? Very Happy Ετσι όπως είμαι δεν το σχολιάζω. Ετσι όπως τα λές βλέπω switch για περίπτωση σειριακού να απομονώνει shunt & δίοδο (που αν απομονώσω μόνο δίοδο το ίδιο ποτέλεσμα έχουμε...) σε αυτό της θετικής...το παρανάλωμα το βλέπω όμως αν ξεχαστώ και δεν γυρίσω διακόπτη...
Επειδή εχω λίγα mosfet ακόμη θα το κάνω όταν θα έχω απόθεμα Smile
Οτι αφορά το σούκο έχω αλλά τα τροφοδοτικά είναι εξ αρχής floatting (no ground) απομονωμένο απο τα πλήν των εξόδων εννοείτε!!!
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον θα δοκιμάσω και θα σου πώ (την βλέπω σαν σωτήρια λύση πάντως αφού δεν είμαστε για μόντες τώρα).
dovegroup
dovegroup

Μηνύματα : 361
Εγγραφή : 17/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ Empty Απ: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ

Δημοσίευση από spiroscfu Δευ Δεκ 17, 2012 10:26 pm

Εγώ το είπα για ποιο σιγουριά αν θέλεις μπορείς απλά να βραχυκυκλώσεις την shunt (το ίδιο αποτέλεσμα θα έχει), αλλά αυτό παίζει νομίζω μόνο για την ρύθμιση του ρεύματος δεν θα μπορούσε να σου καίει φετ.

Μήπως κάπως βραχυκυκλώνεις της εξόδους πχ. έχεις γειωμένο στο δευτερεύων το κουτί της κατασκευής.

Υγ. αν δεν βραχυκυκλώσεις την shunt και βγάλεις κάποιο από τα δυο διοδάκια η έξοδος θα έχει μια μικρή κυμάτωση ανάλογα με το ρεύμα που θα του ζητάς.
spiroscfu
spiroscfu

Μηνύματα : 129
Εγγραφή : 20/11/2012
Ηλικία : 47
Τόπος : Κέρκυρα

http://digilabcfu.weebly.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ Empty Απ: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ

Δημοσίευση από dovegroup Τρι Δεκ 18, 2012 11:41 am

spiroscfu έγραψε:Εγώ το είπα για ποιο σιγουριά αν θέλεις μπορείς απλά να βραχυκυκλώσεις την shunt (το ίδιο αποτέλεσμα θα έχει), αλλά αυτό παίζει νομίζω μόνο για την ρύθμιση του ρεύματος δεν θα μπορούσε να σου καίει φετ.

Μήπως κάπως βραχυκυκλώνεις της εξόδους πχ. έχεις γειωμένο στο δευτερεύων το κουτί της κατασκευής.

Υγ. αν δεν βραχυκυκλώσεις την shunt και βγάλεις κάποιο από τα δυο διοδάκια η έξοδος θα έχει μια μικρή κυμάτωση ανάλογα με το ρεύμα που θα του ζητάς.

Σπύρο χαίρε & ευχαριστώ, εχω δοκιμάσει να βγάλω εκτός τον περιορισμό και την είδα την μικρή κυμάτωση, πάντως οτι αφορά το ψήσιμο καίει πάντα R13, T5, & T2 (ενα fet πάντα το ίδιο!!! το πιο κοντινό στο T5) αν τα συνδέσεις εν σειρά, δεν υπάρχει γείωση δευτερεύοντος συνδεμένη με common ground επίσης υπάρχει "αυστηρή" απομόνωση, (πρός αυτό και ο τίτλος του νήματος)
Αν δεν βγάλω άκρη λίαν συντόμως έτσι όπως το βλέπω...προσανατολίζομαι σε ριζικές αλλαγές καθαρά εξ αρχής σχεδίαση συμμετρικού τροφοδοτικού, όπως έγραψα και πιό πάνω κάποτε είχα σχεδιάσει ενα τροφοδοτικό με LM723 & 2 τελεστικούς και έπαιρνα -50/0/+50=100V άνετα χωρίς προβλήματα αλλά εντελώς συμμετρικά (καθρέφτης) με αντίστοιχες αλλαγές σε όλους τους ημιαγωγούς.
Ευχαριστώ και πάλι.
dovegroup
dovegroup

Μηνύματα : 361
Εγγραφή : 17/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ Empty Απ: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ

Δημοσίευση από dovegroup Τρι Δεκ 18, 2012 12:20 pm

Πάντως να πω πως όταν δοκίμασα να αφαιρέσω το βραχυκύκλωμα που είχα προβλέψει για να βγάζω εκτός τον περιορισμό στο δεύτερο psu και τα συνέδεσα εν σειρά πάλι έκαψε ασφάλεια το πρώτο αλλά ευτυχώς τπτ άλλο. Ακολουθεί φώτο μέρους του pcb με τα "ευαίσθητα" εξαρτήματα.ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ 98951343
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
dovegroup
dovegroup

Μηνύματα : 361
Εγγραφή : 17/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ Empty Απ: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ

Δημοσίευση από spiroscfu Τρι Δεκ 18, 2012 7:06 pm

Ναι ρε συ Άκη ok να σου κάψει αντίσταση και driver λόγο κάποιου θέματος αλλά φετ γιατί ??
αφού υπάρχει η ζένερ μεταξύ πύλης/πηγής (D3), γιαυτό σου είπα μήπως κάπως δημιουργείτε βραχυκύκλωμα στην έξοδο.

σε ποιο από τα δύο σου κάνει ζημιά σε αυτό που δίνει την θετική τάση ?

ακόμη και απλά συνδέοντας τα σε σειρά σου κάνει ζημιά ?
spiroscfu
spiroscfu

Μηνύματα : 129
Εγγραφή : 20/11/2012
Ηλικία : 47
Τόπος : Κέρκυρα

http://digilabcfu.weebly.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ Empty Απ: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ

Δημοσίευση από -nikos- Τρι Δεκ 18, 2012 8:23 pm

-nikos- έγραψε:μια ιδέα,,,,

άλλαξε τις συνδέσεις στα σημεία Α+Α Β+Β Γ+Γ

Μπορεί να μην έχεις πρόβλημα μετά,,,

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ Psu350v



φυσικά καιει τα μοσφετ,,αφου μετατρέπονται σε αντιστάσεις με την διπλασία αρνητική τάση στον συλλεκτη
τους από οτι την θετική στον εκπομπο,,,,

τελικά ΔΕΝ φταίει η ανάδραση ομως σε παραλληλισμό δυο τροφοδοτικών πρεπει ητε να επηρεάζει ΤΑΥΤΌΧΡΟΝΑ και τα δυο τροφοδοτικά ητε η μια να μένει εκτός με μικρή μειωση της απόδοσης του
τροφοδοτικού, περιπου στο 25%

όμως για συνθήκες παραλληλισμού πρεπει οπωσδήποτε να κανεις την μετατροπή που προτεινω
παραλληλίζοντας ομως τα δυο τροφοδοτικά μονο με εναν τρόπο και οχι αλλιώς.

το πλην του απείραχτου τροφοδοτικού θα πάει στο συν του τροποποιημένου και οχι διαφορετικά,,

ετσι θα δημιουργηθούν συνθήκες μεσαιας λήψης διότι θα παραλληλιστούν οι μετασχηματιστές
μετα την ανόρθωση και οι πυκνωτές εξομάλυνσης θα βοηθήσουν σε αυτό.


αυτα.
-nikos-
-nikos-

Μηνύματα : 724
Εγγραφή : 31/10/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ Empty Απ: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ

Δημοσίευση από dovegroup Τρι Δεκ 18, 2012 10:43 pm

Παίδες ευχαριστώ για όλα, θα το ξαναπάω απο την αρχή για να μην βγαλουμε λάθος συμπεράσματα.
Νίκο μιλάς για εν σειρά και μου μπλέκεις παραλληλισμό αν διαβάσει κάποιος μόνο αυτή σου την απάντηση θα τον κάψουμε διότι θα μπερδευτεί...
Μιλάς για παραλληλισμό πυκνωτών εξομάλυνσης που είναι?
Εχουμε και λέμε...
PSU in Parallel Κανένα πρόβλημα όλα παίζουν όμορφα ακόμη και οι περιοριστές ρεύματος.
PSU in SeriesΠρώτο τροφοδοτικό όπου το (+) του πάει στο (-) του δεύτερου χάνει ακαριαία όποιο MOSFET "προλάβει" θα αποδημίσει εις κύριο... Mosfet, Driver, & την IK.
Δεύτερο τροφοδοτικό χάνει ασφάλεια (τπτ άλλο).
Θα φτιάξω το κύκλωμα σύμφωνα με τα λεγόμενα του Νίκου και θα πάμε για αποτέλεσμα αυτό όμως του χρόνου...
Σας ευχαριστώ και συνεχίζουμε, σας παρακολουθώ με μέγιστη προσοχή.
dovegroup
dovegroup

Μηνύματα : 361
Εγγραφή : 17/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ Empty Απ: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ

Δημοσίευση από -nikos- Τετ Δεκ 19, 2012 8:31 am

-nikos- έγραψε:

όμως για συνθήκες παραλληλισμού πρεπει οπωσδήποτε να κανεις την μετατροπή που προτεινω
παραλληλίζοντας ομως τα δυο τροφοδοτικά μονο με εναν τρόπο και οχι αλλιώς.

το πλην του απείραχτου τροφοδοτικού θα πάει στο συν του τροποποιημένου και οχι διαφορετικά,,
.


όμως για συνθήκες παραλληλισμού*] σύνδεσης εν σειρά] πρεπει οπωσδήποτε να κανεις την μετατροπή που προτεινω
παραλληλίζοντας*] συνδέοντας] ομως τα δυο τροφοδοτικά μονο με εναν τρόπο και οχι αλλιώς.



έχεις δίκιο,,,λάθος εκφραση΄΄΄΄η έκθεση δεν ήταν ποτέ το δυνατό μου σημείο What a Face
-nikos-
-nikos-

Μηνύματα : 724
Εγγραφή : 31/10/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ Empty Απ: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ

Δημοσίευση από spiroscfu Τετ Δεκ 19, 2012 3:56 pm

dovegroup έγραψε:
PSU in SeriesΠρώτο τροφοδοτικό όπου το (+) του πάει στο (-) του δεύτερου χάνει ακαριαία όποιο MOSFET "προλάβει" θα αποδημίσει εις κύριο... Mosfet, Driver, & την IK.
Δεύτερο τροφοδοτικό χάνει ασφάλεια (τπτ άλλο).

Αν δεν υπάρχει καν φορτίο στις εξόδους και στο κάνει αυτό,
σε εμένα μου μυρίζει κοινή γείωση
spiroscfu
spiroscfu

Μηνύματα : 129
Εγγραφή : 20/11/2012
Ηλικία : 47
Τόπος : Κέρκυρα

http://digilabcfu.weebly.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ Empty Απ: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ

Δημοσίευση από dovegroup Τετ Δεκ 19, 2012 10:20 pm

Σπύρο μου τα σέβη μου είσαι 1000% σωστός υπήρχε κοινή γείωση!!!
Βλακεία μου πω πω τι να πώ συγγνώμη σε όλους που σας ταλαιπώρησα κόντεψε να με τρελλάνει το είδα 1000000 φορές δεν μου κόλαγε να καίγετε και όμως η βλακεία της υπερβολικής μανίας μου με τις προστασίες έκανε την δουλειά!!!
Για μιά ακόμη φορά η λύση είναι απλή αλλά εγώ πήγα μέσω τρικάλων στο δίπλα τετράγωνο...κακή συνήθεια το IT μου μέσα.

ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ RESPECT!!!!!!!!!!!!!!!
dovegroup
dovegroup

Μηνύματα : 361
Εγγραφή : 17/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ Empty Απ: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ

Δημοσίευση από spiroscfu Τετ Δεκ 19, 2012 11:28 pm

Χαίρομαι που βοήθησα Άκη, με το ρεύμα τη γίνεται ρυθμίζεται κανονικά και στα δύο rail (τον έλεγχο κάνε τον και με διαφορετικά φορτία στο κάθε rail).

Πάντως εγώ για να είχα ποιο ήσυχο το κεφάλι μου θα του έβαζα και δύο διόδους.

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ Psuk


spiroscfu
spiroscfu

Μηνύματα : 129
Εγγραφή : 20/11/2012
Ηλικία : 47
Τόπος : Κέρκυρα

http://digilabcfu.weebly.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ Empty Απ: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ

Δημοσίευση από dovegroup Πεμ Δεκ 20, 2012 12:45 am

spiroscfu έγραψε:Χαίρομαι που βοήθησα Άκη, με το ρεύμα τη γίνεται ρυθμίζεται κανονικά και στα δύο rail (τον έλεγχο κάνε τον και με διαφορετικά φορτία στο κάθε rail).

Πάντως εγώ για να είχα ποιο ήσυχο το κεφάλι μου θα του έβαζα και δύο διόδους.

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ Psuk



Σπύρο δεν υπάρχει πρόβλημα στα rail με το ρεύμα εχω δώσει διαφορετικά φορτία, διαφορετικές τάσεις.
Πήρα και τέρμα ρεύμα (420ma) χωρίς και με περιορισμό ανά rail και τέρμα τάση (700V) σε φορτίο.
Τις διόδους τις εχω on board εξ αρχής αλλά θα τις βγάλω και θα τις βάλω εξωτερικά (εσωτερικά στα βύσματα) το έχω υπ' όψιν μου, εγώ να δείς πως δεν το εμπιστεύομαι...
Πάω για επανασχεδίαση προστασίας κοινώς σε κάνα μήνα παρουσίαση κατασκευής.
Αν κατέβεις Αθήνα θα χαρώ να σε γνωρίσω.
Ευχαριστώ. cheers
dovegroup
dovegroup

Μηνύματα : 361
Εγγραφή : 17/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ Empty Απ: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ

Δημοσίευση από spirakos Πεμ Δεκ 20, 2012 12:38 pm

Μπραβο ρε παιδια, καλη συνεχεια
Περιμενω ανυπομονα τη παρουσιαση
spirakos
spirakos

Μηνύματα : 1121
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 29
Τόπος : Κερατσίνι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ Empty Απ: ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ TUBES LAB ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ

Δημοσίευση από spiroscfu Πεμ Δεκ 20, 2012 8:22 pm

Άκη σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αν κατέβω ποτέ θα χαιρόμουν και εγώ να σε γνωρίσω !
spiroscfu
spiroscfu

Μηνύματα : 129
Εγγραφή : 20/11/2012
Ηλικία : 47
Τόπος : Κέρκυρα

http://digilabcfu.weebly.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης