electronics.forumgreek.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

RDVV PLL FRONT PANEL BOARD

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

RDVV PLL FRONT PANEL BOARD Empty RDVV PLL FRONT PANEL BOARD

Δημοσίευση από dovegroup Τετ Ιουν 07, 2017 2:15 pm

Για όλα φταίει ο Φίλος Marcos και αργότερα ο Admin που αγόρασαν ή βρήκαν κάτι πλακέτες για τα RDVV PLL 8W με tune & no tune.
Σχεδίασα και χρησιμοποίησα και από παλαιότερα έτη μου διάφορα επιμέρους κυκλώματα μου και το αποτέλεσμα είναι αυτό.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Χαρακτηριστικά του control Board παρακάτω.
1. Analog Volume Control
2. Analog Power Control
3. RDVV LCD Main Display attached
4. Audio Peak Detector with Led
5. Analog Audio Level Meter (1991)
6. Analog PWR/SWR Meter (Only the panel meter session with the level controll but without PWR/SWR Coupler) (1987)
7. Thermal Protection for the RDVV Power Stage & For A Possible Linear Amplifier as a next power stage. (1983)
8. Tone Test Generator 1Khz (1981)
9. Mono MPX AF Input Selector.
10. Premphasis 50/75us Included + Input Selector. (1981)
11. SWR & Thermal Protection with optical & sound alarm. (1987)

Ατυχώς χρόνια τώρα δεν συνηθίζω να κάνω σχηματικά και σχεδιάζω απ' ευθείας σε PCB Design Tools οπότε σχέδια δεν υπάρχουν...  
To Be Continued...
Συνεχίζετε...Και όπως πάντα...
Απαγορεύετε οποιαδήποτε αναδημοσίευση, αντιγραφή  ή κατασκευή του παρόντος ή μέρους του καθώς και η αναπαραγωγή του σε οποιοδήποτε άλλο ιστιότοπο χωρίς την εγγραφή συγκατάθεση μου, ευχαριστώ.
dovegroup
dovegroup

Μηνύματα : 361
Εγγραφή : 17/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

RDVV PLL FRONT PANEL BOARD Empty Απ: RDVV PLL FRONT PANEL BOARD

Δημοσίευση από dovegroup Σαβ Ιουν 10, 2017 1:16 am

Ασφαλώς θα ήθελα να το συνεχίσω όμως βρέ παιδί μου μόλις το πόσταρα στους παλιούς γείτονες σαν να το ήξερα ένα πράμα άρχισαν τα παρατράγουδα...
Και τι δεν θα ακούω ακόμη...από πώληση εκμετάλλευση, sparepart trafficking ηλεκτρονικού κυκλώματος, μαστρωπεία PCB (πλακέτας), πλαστοπροσωπία σε άλλο forum, και πολλά άλλα...
Και μετά με ενθαρρύνετε κιόλας να γράψω...α ρε φίλε!!!
Εχω γεράσει με το να εξηγώ στον κάθε απίθανο ότι το IQ δεν είναι μάρκα εντομοκτόνου!!!
Αδέρφια σωτηρία δεν υπάρχει σε αυτή εδώ τη χώρα...
Αρχίζω ανάλυση κυκλώματος...βιαστική και όχι fast food electronics να πάρει θέμα για τα δύσκολα βράδια και κανένας άλλος συνάδερφος από άλλο forum που έχει άγχος...
1. Analog Volume Control μεταφέρθηκε όπως έχει στην αρχική έκδοση του RDVV αφαιρώντας όμως την 680ohm αντίσταση στην AF είσοδο.
2. Analog Power Control μεταφέρθηκε όπως έχει στην αρχική έκδοση του RDVV όμως με προσθήκη αποζευκτικών πυκνωτών και μια αντίστασης έτσιώστε να μπορείς να καθορίζεις την μέγιστη ισχύ εξόδου από mv σε watt μέχρι οποιαδήποτε τιμή επιθυμείς έτσι ώστε μην κάψεις FET που θέλει χαμηλή οδήγηση.
3. RDVV LCD Main Display attached Ως έχει cut & copy
4. Audio Peak Detector with Led εδώ τοποθετήθηκε ένα κύκλωμα που δρά στα +4db (1.25V) ολίγον πειραγμένο.
5. Analog Audio Level Meter (1991) Τι πιο απλό Level Meter με ένα TR δεν είναι ακριβώς VU Meter θα το έλεγα "σκληρό" Level Meter εδώ να αναφέρω πήγαινα για deviation meter αλλά στο πίσω μέρος της σκέψης μου ήταν για level...
6. Analog PWR/SWR Meter (Only the panel meter session with the level control but without PWR/SWR Coupler) (1987) Μεταγωγοί διπλοί και αντιστάσεις φορτίου για την ομαλή μεταγωγική διαδικασία.  
7. Thermal Protection for the RDVV Power Stage & For A Possible Linear Amplifier as a next power stage. (1983) Θερμικοί διακόπτες της PEPI USA στους 70C
8. Tone Test Generator 1Khz (1981) από την εποχή του CD4046 όταν έπαιζα με τα PLL ένα VCO με δαύτο είναι ομορφιά.
9. Mono MPX AF Input Selector. (Χωρίς σχόλια)
10. Premphasis 50/75us Included + Input Selector. (1981) (ξεκίνησε για ενεργή προέμφαση με OP αλλά στην πορεία έγινε παθητική RC calculation και το βρίσκετε.
11. SWR & Thermal Protection with optical & sound alarm. (1987) Το είχα δώσει προς δημοσίευση στη ΤΕ όταν έκανα παρέα με τον Μιαούλη...BC547 LM741 αν το Ψάξετε κάπου θα το πετύχετε υπόσχομαι να δώσω το πρωτότυπο πως ήταν και όχι με τις αλλαγές που κάνανε τρομάρα τους...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την dovegroup στις Κυρ Ιουν 11, 2017 7:21 pm, 1 φορά
dovegroup
dovegroup

Μηνύματα : 361
Εγγραφή : 17/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

RDVV PLL FRONT PANEL BOARD Empty Απ: RDVV PLL FRONT PANEL BOARD

Δημοσίευση από spirakos Σαβ Ιουν 10, 2017 11:23 pm

Ποιος σε πειραξε να τον τραμπουκισουμε..
spirakos
spirakos

Μηνύματα : 1121
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 29
Τόπος : Κερατσίνι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

RDVV PLL FRONT PANEL BOARD Empty Απ: RDVV PLL FRONT PANEL BOARD

Δημοσίευση από dovegroup Κυρ Ιουν 11, 2017 9:53 am

χε χε Σπυράκο αγόρι μου.Very Happy
Εγώ δεν κάνω τέτοια...
dovegroup
dovegroup

Μηνύματα : 361
Εγγραφή : 17/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης