electronics.forumgreek.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα

+4
Ikaros1978
chris73
spirakos
billtsig
8 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Πήγαινε κάτω

Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα

Δημοσίευση από Hulk Παρ Νοε 16, 2018 11:52 am

Εδώ έχει όλο το κύκλωμα αναλυτικά: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Hulk
Hulk

Μηνύματα : 787
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 43
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα

Δημοσίευση από billtsig Δευ Νοε 19, 2018 2:37 am

Καλησπέρα παιδιά χίλια συγγνώμη που άργησα να δω την ερώτηση του φίλου Τόλη...
Δεν απαξιώ απλα αυτη η σχολή με έχει καταστρέψει και δεν εχω καθόλου ελεύθερο χρόνο...
Ελπίζω να ειστε ολοι καλά 

Στον δικόμου ενισχυτή δεν είχα βάλει κάποιο soft-start παρά μόνον 2 ntc σε σειρά με το πρωτεύον δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα αλλα Όπως και να έχει θεορώ Πώς ενα soft start είναι καλύτερο 

Για την καθυστέρηση της ανοδικής τάσης έχει το πιο απλό delay on χρονικό (ενα transistor με αντίσταση και πυκνωτη στην βαση) που με την σειρα του οδηγεί ενα κλασικό 12v relay

Αν σου ειναι απαραίτητο θα ανεβάσω χρηματικό παντός είναι αυτό που εχει ο tomhel στο psu του

Με συγχωρείς που δεν ανέβασα το σχηματικο απλα πλεόν ειμαι σε φοιτητικό σπίτι και τα αρχεία μου τα έχω στο pc της Αθήνας ότι χρειαστείς μου λες 

Καλη επιτυχία στην κατασκευή σου


Έχει επεξεργασθεί από τον/την billtsig στις Δευ Νοε 19, 2018 2:50 am, 1 φορά

billtsig

Μηνύματα : 97
Εγγραφή : 16/11/2012
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα

Δημοσίευση από toliis69 Δευ Νοε 19, 2018 6:04 pm

Ευχαριστώ Βασίλη !!! Ευχαριστώ Σάββα !!!  Είπα να φτιάξω τελικά το delay του Γιώργου του kentar αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα.
Στο σχηματικό του δίνει 2 NTC 4.7 /5W Οσο και αν έχω ψάξει NTC με αυτα τα χαρακτηριστικά ΔΕΝ βρίσκω. Υπάρχει περίπτωση εκ παραδρομής να έβαλε λάθος τιμές? Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα  - Σελίδα 3 El34de12

toliis69

Μηνύματα : 13
Εγγραφή : 07/05/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα

Δημοσίευση από Hulk Δευ Νοε 19, 2018 7:10 pm

toliis69 έγραψε:Ευχαριστώ Βασίλη !!! Ευχαριστώ Σάββα !!!  Είπα να φτιάξω τελικά το delay του Γιώργου του kentar αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα.
Στο σχηματικό του δίνει 2 NTC 4.7 /5W Οσο και αν έχω ψάξει NTC με αυτα τα χαρακτηριστικά ΔΕΝ βρίσκω. Υπάρχει περίπτωση εκ παραδρομής να έβαλε λάθος τιμές? Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα  - Σελίδα 3 El34de12

Αποστόλη μήπως είναι 47 και όχι 4,7;;
Hulk
Hulk

Μηνύματα : 787
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 43
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα

Δημοσίευση από toliis69 Δευ Νοε 19, 2018 7:56 pm

Είναι σίγουρα 4,7 φαίνεται καθαρά στο εκτυπώσιμο αρχείο .lay  Το περίεργο έιναι ότι όπου ρώτησα μου είπαν ότι δεν υπάρχει 5w και ότι αυτά που έχουν αντέχουν μέχρι 500mV. Και εγώ έψαξα στο internet δεν βρίσκω κάτι τέτοιο


Έχει επεξεργασθεί από τον/την toliis69 στις Δευ Νοε 19, 2018 7:58 pm, 1 φορά

toliis69

Μηνύματα : 13
Εγγραφή : 07/05/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα

Δημοσίευση από toliis69 Δευ Νοε 19, 2018 7:57 pm

Εχω όλα τα υλικά και έχω κολλήσει εδώ για να φτιάξω την πλακέτα.....

toliis69

Μηνύματα : 13
Εγγραφή : 07/05/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα

Δημοσίευση από Hulk Δευ Νοε 19, 2018 8:51 pm

toliis69 έγραψε:Εχω όλα τα υλικά και έχω κολλήσει εδώ για να φτιάξω την πλακέτα.....

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Hulk
Hulk

Μηνύματα : 787
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 43
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα

Δημοσίευση από toliis69 Δευ Νοε 19, 2018 9:00 pm

Αυτό λες να ήθελε να γράψει Σάββα? 5Α?

toliis69

Μηνύματα : 13
Εγγραφή : 07/05/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα

Δημοσίευση από toliis69 Δευ Νοε 19, 2018 9:03 pm

Θα πάρω δυο τέτοια και είδωμεν.... ευχαριστώ πάρα πολύ !!!!

toliis69

Μηνύματα : 13
Εγγραφή : 07/05/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα

Δημοσίευση από Hulk Τρι Νοε 20, 2018 12:43 am

toliis69 έγραψε:Αυτό λες να ήθελε να γράψει Σάββα? 5Α?

Σωστά έχει γράψει στα 5watt άλλα όπου έχω κοιτάξει σε καταστήματα αλλού
δείχνουν τις τιμές σε Watts και αλλού σε Amper.
Λογικά με τα 5Α θα είσαι καλυμμένος μιας και δεν νομίζω να περάσεις το 1Kw που αντέχει.
Hulk
Hulk

Μηνύματα : 787
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 43
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα

Δημοσίευση από spirakos Τρι Νοε 20, 2018 9:28 am

Προσωπικα δε χρησιμοποιω καθολου NTC αν μιλαμε για DC.
Αντ' αυτου βαζω μια ή δυο αντιστασεις 2W για περιορισμο ρευματος μεταξυ εισοδου εξοδου ετσι ωστε να γεμιζουν οι πυκνωτες με αργο ρυθμο.
Οταν περασουν τα π.χ. 2 λεπτα οι πυκνωτες βρισκονται ηδη στο 50% της τασης τροφοδοσιας και το ρελε βραχυκυλωνει τις αντιστασεις.
Ετσι αποφευγεις το στρες της λυχνιας, ειναι ο συνηθισμενος και χαρακτηριστικος ''χτυπος'' στο ηχειο οταν ανοιγεις τον διακοπτη της υψηλης και η ταση απο 0 παει αποτομα στο μεγιστο

Υ.Γ. Ο ρελε μπαινει μεταξυ γεφυρας - πυκνωτων στη περιπτωση που αναφερω
Y.Γ.2 [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Τετοια NTC μπορεις να βρεις σε μεγαλης ισχυος παλμοτροφοδοτικα
spirakos
spirakos

Μηνύματα : 1121
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 29
Τόπος : Κερατσίνι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα

Δημοσίευση από toliis69 Τρι Νοε 20, 2018 7:25 pm

Χμμ εγώ σκεφτόμουν να έβαζα τα 340 AC απο τον μετασχηματιστή, και απο την έξοδο να πηγαίνουν στο τροφοδοτικο. Αν πάρω απο την έξοδο του τροφοδοτικού θα είναι 470 DC

toliis69

Μηνύματα : 13
Εγγραφή : 07/05/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα

Δημοσίευση από spirakos Τετ Νοε 21, 2018 10:26 am

Οι τασεις ειναι μεγαλες, χρειαζεται προσεχτικη επιλογη στο ρελε σε οποιο σημειο και αν το βαλεις
spirakos
spirakos

Μηνύματα : 1121
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 29
Τόπος : Κερατσίνι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα

Δημοσίευση από toliis69 Τετ Νοε 21, 2018 7:27 pm

Καλησπέρα. Επέλεξα το RT 424012 και απο ότι βλέπω στο datasheet είναι καλύτερα να του βάλω τα 340 AC απο τον μετασχηματιστή

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

toliis69

Μηνύματα : 13
Εγγραφή : 07/05/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα  - Σελίδα 3 Empty Απ: Ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα

Δημοσίευση από Hulk Τετ Νοε 21, 2018 9:16 pm

toliis69 έγραψε:Καλησπέρα. Επέλεξα το RT 424012 και απο ότι βλέπω στο datasheet είναι καλύτερα να του βάλω τα 340 AC απο τον μετασχηματιστή

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Γενικά η εναλλασσόμενη τάση είναι καλύτερα για τις επαφές των ρελέ, επειδή κάνει λίγο λιγότερο αρκ (σπινθηρισμούς).
Hulk
Hulk

Μηνύματα : 787
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 43
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης