electronics.forumgreek.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Οπτικός συγκριτής συχνοτήτων

Πήγαινε κάτω

Οπτικός συγκριτής συχνοτήτων Empty Οπτικός συγκριτής συχνοτήτων

Δημοσίευση από p.gabr Τρι Ιαν 14, 2014 10:08 pm

Οπτικός συγκριτής συχνοτήτων

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Συχνότητες 0.1- 2500 Mhz
Αναφορά 0-10ηζ
Ευαισθησία >300mv

Πρόκειται για μια συσκευή όπου δίνει την δυνατότητα να δεις την διάφορα δυο συχνοτήτων Η συσκευή χρησιμοποιεί ένα μίκτη , με ανορθωτή και ένα όργανο (γαλβανόμετρο )που μπορεί να παρακολουθεί την διάφορα των δυο σημάτων
Ως γνωστόν από την μίξη δυο συχνοτήτων, προκύπτουν η άθροιση η διάφορα και πολλαπλάσια αυτών, έτσι λοιπόν εάν δυο σήματα είναι παραπλήσιας συχνότητας μπορούμε να έχουμε οπτική ένδειξη στο όργανο
To να συγκρίνεις δυο ίδιες συχνότητες είναι πολύ χρήσιμο, ειδικά όταν οι διαφορές τους είναι πολύ μικρές



Το ιστορικό μιας μέτρησης

Κατόπιν τηλεφωνήματος (πρώην συναδέλφου πριν 5-6 χρόνια ) δέχτηκα την διακρίβωση μιας αεροπορικής συσκευής ,για τον έλεγχο συχνότητες 10ΜΗΖ (φάνηκε εύκολο τηλεφωνικά)
Μην πολυλογώ ήρθε ένα πρωί, παρήγγειλα καφέ και καθίσαμε να τα πούμε , αφού βάλαμε την συσκευή στην πρίζα, γιατί ήθελε καμιά ώρα ζέσταμα
Κοιτώ το manual, έξοδο 28+/-2 dbm 50ΩΜ ( ωραία εύκολο λέω),και ακρίβεια συχνότητας ???? Αρχίζουν και με ζώνουν τα φίδια , γιατί με τις αρνητικές δυνάμεις δεν τα πάω καλά . Μετά από μια σύσκεψη βγήκε 0.140ηζ στους 10Μηζ
ΤΟΤΕ κατάλαβα ότι θα έχει ενδιαφέρον το θέμα
Ετοίμασα τον πάγκο μου έφερα κάνα δυο συχνόμετρα HP έβαλα το network /spectrum analayzer και άρχισα το ψάξιμο


Συνδέω τα συχνόμετρα για τεστ σε μια γεννήτρια και γρήγορα κατάλαβα ότι θα ήταν μάταιο, ποσό μάλλον να το εμπιστευτώ .Τα τελευταία δεκαδικά έπαιζαν και σιγά σιγά ολίσθυναν Αλλά μήπως και η γεννήτρα όταν διακριβωμένη πως θα ημούν σίγουρος για να βγάλω συμπέρασμα
Τοτε σκέφτηκα την γεννήτρα πρότυπου χρόνου ρουβιδίου , η οποία είναι και αυτή σε συχνότητα 10Μηζ αλλά σε άλλο τμήμα
ζήτησα να ανοιχτεί καθότι, έχει και δορυφορικό χρονισμό και καθυστερεί λίγο
Το σκεφτικό μου ήταν να χρησιμοποιήσω το συχνόμετρο δίνοντας του την πρότυπη συχνότητα από την γεννήτρα ρουβιδίου, στην είσοδο εξωτερικής συχνότητας χρονισμού ( external base time )
(Tα συχνόμετερα εκτός της εσωτερικής γεννήτρια 10 Mηζ που έχουν, έχουν από πίσω και την δυνατότητα σύνδεσης εξωτερικής πηγής και φυσικά η ακρίβεια μέτρησης εξαρτάται από αυτό )

Αφού έκανα όλα αυτά ,προσπαθούσα με το spectrum analayzer (που είχε έχτρα options hi stabilizer frequency και πολλά άλλα ) μήπως και πλησιάσω την ένδειξη
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Και πράγματι δέχθηκε span 1hz με επιλογή φίλτρων και η κυματομορφή απεικονίστηκε αποκλίνοντας 2 τετράγωνα δηλ 0.2 ηζ Άνοιξα τα καπάκια της συσκευής και έβαλα το κολόχερο μου να δω πως αλλάζει η συχνότητα...πράγματι γινόταν αλλά η αμφιβολία υπήρχε για το αν το όργανο μου μετρούσε σωστά

Τότε μου ήρθε στο μυαλό η σύγκριση δυο συχνοτήτων, κάτι που το είχα δει με μαγικό μάτι σε συσκευή fsk .Υπολογίζω λοιπόν εάν μπορώ να κάνω μίξη στα δυο σήματα, τότε μπορώ να δω το αποτέλεσμα στον παλμογράφο
Έψαξα τα συρτάρια μου και καθότι συλλέγω τα πάντα και βρήκα το καταλληλότερο

Ιδου λοιπόν ο μίκτης με δυο εισόδους L-R και έξοδο ανορθωμένη στο Ι

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
,[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Σίγουρα θα μου κάνει και το συνδέω σε δυο γεννήτριες με συνδεμένο στην έξοδο παλμογράφο και βλέπω αυτό που περίμενα Ανεβό-κατεβαινε η γραμμή πάνω κάτω
Είχα και ένα γαλβανόμετρο ευαίσθητο και άρχισα το παιχνίδι συνδέοντας τα , βλέποντας την βελόνα να κινείται δεξιά αριστερά σύμφωνα με την διάφορα των δυο συχνοτήτων

ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙ

Πήρα την συσκευή και αυτό που μαστόρεψα και πήγα στην γεννήτρα ρουβιδίου Επειδή έβγαζε χαμηλότερη έξοδο κάπου +10 dbm πρόσθεσα ένα εξασθενητή στο σήμα της συσκευής που ήταν +28, έτσι και τα δυο σήματα θα ήταν ίσια και ως προς την τάση
Με το που συνδέθηκε το αποτέλεσμα ήρθε αμέσως
Ναι η βελόνα κουνιόταν δεξιά αριστερά ΑΡΓΑ -ΑΡΓΑ
Χώνω το κατσαβίδι και το ακινητοποιώ Ένα κύκλο (δεξιά αριστερά) κάθε δυο λεπτά το έφτασα κάτι που σημαίνει 1/120 =0.008 ηζ
Κάθισα και το απολάμβανα και την επομένη μέρα, έφτιαξα το θρυλικό αυτό σασί να τα φιλοξενεί

Το εσωτερικό
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Με την συσκευή κατόπιν ως πρότυπη πηγή , και τον συγκριτη μου έλεγξα όλα τα όργανα μου για να ξέρω τι γίνεται
Χαρακτηριστικά το πολύ-όργανο μου έφευγε` 4 ηζ ενώ κάποιου άλλου 8
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Παραθέτω λοιπόν αυτήν την συσκευή ως γνώση ..και ποιος ξέρει όπως και έμενα μου ήρθε στο μυαλό η σύγκριση συχνοτήτων ίσως φανεί και σε κάποιον άλλον χρήσιμη Και δεν είναι απαραίτητο το γαλβανόμετρο ,και ο παλμογράφος και πολυμετρο κάνουν


Μια εικονική αναπαράσταση σε Gif animation
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Μια τέτοια κίνηση δείχνει περίπου 0.7 ηζ διαφοράς

Υπάρχουν και άλλοι μέθοδοι, με παλμογράφο ,είσοδο σε δυο κανάλια για την πρόσθεση/αφαίρεση των δυο σημάτων ( επιλογή ΑDD) ,αλλά εγώ αυτό σκέφτηκα εκείνη την στιγμή

Τέλος να υπενθυμίσω και τα συχνομετρα ακουστικής συμβολής που αυτά και μόνο υπήρχαν για έλεγχο συχνότητας μέχρι το 1960
p.gabr
p.gabr

Μηνύματα : 623
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 64
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης