electronics.forumgreek.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt  Empty Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt

Δημοσίευση από chris73 Τετ Αυγ 21, 2013 2:02 am

Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt  F4o

Τελευταία τα πολλά watt (βλέπε 2…) μου είχαν πέσει βαριά και καθώς έψαχνα αποκλειστικά φθηνές ρώσικες λάμπες για δοκιμές έπεσα επάνω στις 6H16B. Είναι σούπερ μινιατούρες (περίπου 35mm ύψος Χ Φ10mm) διπλοτρίοδες, με μέγιστη ανοδική απώλεια τα 0.9W ανά τρίοδο, και σχετικά αντίστοιχες των 6021.

Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt  3rnu

Μετά θυμήθηκα και την διαφήμιση της ZVEX amps πουλέει πως φτιάχνει τον μικρότερο ενισχυτή με λυχνίες στον κόσμο και είπα εεεε, αυτόπαραπάει! Μάλιστα ούτε “all tube”είναι ο δικός τους, ούτε και έχει την τροφοδοσία στο ίδιο σασί, και σίγουρα δενθα είναι γραμμική. Λέω καλά, από ήχο δεν ξέρω τι θα κάνω, αλλά από μέγεθοςσίγουρα θα τους περάσω σαν ολοκληρωμένη κατασκευή. Και ούτε θα κλέψω εγώσαν αυτούς που μου παίρνουν ένα κουτί από πετάλι έτοιμο και τα κοτσάρουν όλα επάνωκαι θέλουν και 7 εκατοντάδες δολάρια. Άντε ρε, πέρνα έξω! που έλεγε και κάποιος.

Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt  Sczh

Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt  Xopr

Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt  Jzt5

Πάω στον Αντωνιάδη και παίρνω για 20 ευρώ τους 3μετασχηματιστές (τον έχω πήξει στις ψείρες, να είναι καλά ο άνθρωπος) και τουςβάζω κάτω να δω τι θα φτιάξω που θα έμπαινε στο δυνατόν μικρότερο κουτί.Βασικός στόχος ήταν το μέγεθος και όχι κανένα περίεργο σχέδιο.

Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt  Rnzk

Τι είναι αυτό που εκμεταλλεύεται καλύτερα τον “χώρο”? Οκύβος, το παραλληλόγραμμο κτλ. Τα έβαλα όλα κάτω και μου βγήκε αυτό. (Ούτε εργολάβος της συμφοράς να ήμουν, έτσι γεμίσαμε και πολυκατοικίες-κουτιά…)

Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt  Btu6

Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt  23h8

Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt  83sb

Το κύκλωμα δεν θα μπορούσε να είναι κάτι το πολύπλοκο, με ότι είχα έκανα κάτι που να παίζει. Και δεν παίζει και άσχημα μπορώ να πω. Ωστόσο η θέση των μετασχηματιστών και η θωράκιση (γαλβανιζέ λαμαρίνα 0.8mm x3 φορές) είναι προσεκτικά επιλεγμένες. Το κουτί πάλι, αν και δεν του φαίνεται, ήταν το πρώτο που με έκανε αρκετές φορές να είμαι έτοιμος να το παρατήσω. Ούτε εργαλεία σοβαρά, ούτε τίποτα και το ένα -δεν είναι υπερβολή- χιλιοστό μερικές φορές να παίζει ρόλο.

Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt  Qpdc

Όλες οι πλευρές είναι από κόντρα πλακέ 4mm. Περιμετρικά το καρουδάκι είναι από τραπεζομάντιλο Praktiker, και ενώ εμπρός και πίσω αρχικά η σκέψη ήταν να βαφεί το ξύλο κρεμ αφού στοκαριστεί, τελικά δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα (θέλω βελτίωση στο στοκάρισμα) και έτσι βρήκα ένα κομμάτι μαύρο ύφασμα (η φούστα της χήρας) και έντυσα τις δύο όψεις. Μπόρνες, φις κτλ είναι βυθισμένα και στερεωμένα στο αλουμίνιο εσωτερικά της πίσω πλευράς. Εμπρός έχει ανοξείδωτη μεταλλική σήτα.

Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt  8czw

Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt  7lh9

Όταν όλα φαινόταν να πηγαίνουν καλά με ανοιχτό το κουτί τότεήρθε η ώρα και για το τελικό τεστ. Φοβόμουν μην πάρει φωτιά στην κυριολεξίαεκεί μέσα, με τις λαμπίτσες εντός, και τον μετασχηματιστή σχεδόν να ακουμπά στο“ταβάνι”. Μετά από μία ώρα τοποτενσιόμετρο (και όλα τα υπόλοιπα προφανώς) είχε ανεβάσει αρκετή θερμοκρασία.Όμως έπαιξε τελικά 9 συνεχόμενες ώρες με 30 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία καιτίποτα το άσχημο δεν συνέβη οπότε ηρέμησα.

Διαστάσεις 135x85x75mm (ΜxΠxΥ) συν το κουμπί που προεξέχει. Βάρος 950gr.

Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt  Lhhx

Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt  5i1i

Προτεινόμενη χρήση:
Αν θες να σε παίρνει ο ύπνος με τον ήχο της λάμπας χωρίς να κλαίς για τα ευρώ που χάνονται, μπορείς να τον έχεις πάνω από το κρεβάτι σου και να σε νανουρίζει γλυκά. Και τo πρωί που θα ξυπνήσεις θα σου πει μια “ζεστή”καλημέρα.

Πάντως καλού-κακού εγώ έχω την πυροσβεστική κοντά…
Α! να θυμηθώ να μηνύσω στους ZVEX να αλλάξουντην διαφήμισή τους.

Άντε και εις λιγότερα (mW) Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt  4270462981
chris73
chris73

Μηνύματα : 449
Εγγραφή : 25/10/2012
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt  Empty Απ: Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt

Δημοσίευση από p.gabr Τετ Αυγ 21, 2013 8:47 am

χρηστο δεν παίζεσαι τα λόγια περιττεύουν


μια  ερωτησουλα μονο επί του σχεδίου

γιατί τόσο μεγάλο ρευμα για την προενισχυτρια σχεδόν 5ma λειτουργία σαν της εξόδου

θα μπορούσες να τη λειτουργήσεις με 50-100κ αντίσταση ανόδου 2-5κωμ αντίσταση καθόδου και να έχεις την μίση κατανάλωση στο μηχάνημα
p.gabr
p.gabr

Μηνύματα : 623
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 64
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt  Empty Απ: Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt

Δημοσίευση από chris73 Τετ Αυγ 21, 2013 11:24 am

Ευχαριστώ Παναγιώτη και έχεις δίκιο μάλον.

Τώρα εγώ δεν θυμάμαι σίγουρα αλλά πρέπει να το δοκίμασα αυτό που λές και να μην μπορούσα να το φέρω σε ένα σημείο που να μην μπουκώνει-παραμορφώνει, ήτε να είχα ζαλιστεί και να μπερδεύτικα στο τέλος και να το άφησα έτσι νομίζοντας πως παραμορφώνει.

Αφού το επισημαίνεις και θεωρείς πως θα δουλέψει, θα το δοκιμάσω μια στα γρήγορα κάποια στιγμή στο ράστερ να δω τι θα γίνει.
chris73
chris73

Μηνύματα : 449
Εγγραφή : 25/10/2012
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt  Empty Απ: Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt

Δημοσίευση από spirakos Τετ Αυγ 21, 2013 3:07 pm

Μπραβο ξανα Χρηστο
Πως και δεν το εκανες ενισχυτη ακουστικων?
spirakos
spirakos

Μηνύματα : 1121
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 29
Τόπος : Κερατσίνι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt  Empty Απ: Nano(!) ενισχυτής με λυχνίες 6H16B -- SE 2x100mWatt

Δημοσίευση από p.gabr Τετ Αυγ 21, 2013 5:36 pm

Βρε χρήστο εφόσον σου αρέσει καί γουσταρεις , δεν εχεις όργανα ,γιατί δεν δοκιμάζεις με κάποιο προγραμματακι pc

Για γεννήτριες ακουστική χιλιάδες προγράμματα ,παιρνεις από την έξοδο καί το κόπανας στην είσοδο
Παλμογραφοι πάλι υπάρχουν , κάνεις δουλίτσα αν έχεις όρεξη .Τι παιδεύεσαι ,με το αυτί δεν γινεται

Δύο καλωδιακια θα χρειαστείς ,δύο αντιστάσεις για εξασθένηση καί μία αντίσταση φορτίου 8 ωμ
δύο αν



Αν σε ενδιαφέρει στείλε πμ να σου πω

p.gabr
p.gabr

Μηνύματα : 623
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 64
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης