electronics.forumgreek.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

MONKEY BUSINESS SEMICONDUCTORS & OTHER STORIES

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

MONKEY BUSINESS SEMICONDUCTORS & OTHER STORIES Empty MONKEY BUSINESS SEMICONDUCTORS & OTHER STORIES

Δημοσίευση από dovegroup Κυρ Μάης 12, 2013 2:46 am

Πέρσυ αγοράσαμε απο λιθουανία μερικές δεκάδες πασίγνωστα IRFPΧΧΧ σε τιμή κοντά στα 1.45 euros, 60% κάτω απο καλή χονδρική τιμή εντός ευρώπης και βγήκαν για τα μπάζα...αυτοταλάντωτα σε ζευγάρια ενα πράμα και φυσικά ανοχές έ ρε γλέντια πάνω απο 0.3-0.5v μεταξύ drain source σε όλα σε test mode και μάλιστα μετά απο βράσιμο 15 λεπτών το κάθε ένα μήπως και θέλουν το χρόνο τους τρομάρα τους πιό χρόνο τέλος πάντων... το παράδοξο κάτι δεκαετίας απο ένα UPS είχαν διαφορές λιγότερες απο 0,1V, ετσι τα έστειλα για μιά δεύτερη γνώμη σε διανομέα εντός ευρώπης φίλο και μου απάντησε πρίν απο μερικές ημέρες όπως περίμενα πως είναι "φτωχής ποιότητας" διαλογής εκτός ορίων και που τα βρήκαμε κλπ, ο σχιζομάτης πήρε κοντέϊνερ πρός ανακύκλωση και μπέρδεψε την διεύθυνση της χωματερής με άλλες διευθύνσεις και μαγαζιά, (οι λιθουανοί δεν παραδέχτηκαν ποτέ το χμμμμ λάθος τους - εδώ είναι το παράδοξο έχασαν για μερικές εκατοντάδες ευρώ και μερικες δεκάδες mosfet αρκετό χρήμα με τον τρόπο που σκέφτονται) ... τώρα πιά θέλει πολύ προσοχή, θα έπαιρνα από επώνυμο μαγαζί εντός Ελλάδας δοκιμασμένο επαγγελματία εισαγωγέα 100% που θα τα πάρει πίσω αν τύχει στραβή και θα ζητήσει και ένα συγγνώμη, και ιδίως αν πρόκειτε για ψησταριά αυτοκινήτου ή κανα βαρβάτο UPS...δεν παίζουμε, φαντάστήτε να γίνει melt απο τα mosfet? και όπως λέει και ένα παλιό ανέκδοτο...5 φορές μετακομίσαμε και ακόμη βρωμάει... Very Happy
dovegroup
dovegroup

Μηνύματα : 361
Εγγραφή : 17/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

MONKEY BUSINESS SEMICONDUCTORS & OTHER STORIES Empty Απ: MONKEY BUSINESS SEMICONDUCTORS & OTHER STORIES

Δημοσίευση από ultra Κυρ Μάης 12, 2013 12:19 pm

Με τις υγειες σας Ακη....

Νομιζω δεν εχουν τελειωσει ολα.

Μπορεις ακομα να κανεις κατι.

Φανταζομαι οτι ο κατασκευαστης των IRFPxxxx ειναι, η μαλλον επρεπε να ειναι η IR.

Eδω, http://www.irf.com/product-info/reliability/rdainst.htm

συμπληρωνεις την φορμα αναφεροντας απο που αγορασες τα υλικα ("δινεις" στεγνα τον λιθουανο),

και κατοπιν τους στελνεις ενα δειγμα απο τα μαργαριταρια.

Εντος 24 ωρων (και δωρεαν), θα σου απαντησουν αν ειναι δικο τους ημιαγωγο η οχι.

To παραπανω μπορεις να το χρησιμοποιησεις και σαν μετρο πιεσης προς τον λιθουανο, προκριμενου να σου αλλαξει τα υλικα,

(αλλαξε μου τα υλικα γιατι αλλιως θα στειλω δειγμα στην IR και θα εκτεθεις).

Στην περιπτωση που δεχτει, εσυ, παρε τα κσινουρια υλικα, και "δωστον" στεγνα.

Τελος, ποιο IRFP ειναι αυτο με 1.45 ευρω?
ultra
ultra

Μηνύματα : 243
Εγγραφή : 03/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

MONKEY BUSINESS SEMICONDUCTORS & OTHER STORIES Empty Απ: MONKEY BUSINESS SEMICONDUCTORS & OTHER STORIES

Δημοσίευση από dovegroup Κυρ Μάης 12, 2013 2:40 pm

Κωστάκη είσαι κακό πεντί τα έβγαλες όλα στη φόρα, βουλωμένο γράμμα διαβάζεις βρέ!!!
...και σήμερα ο Λιθουανός τα έχει 8 τελική στη λιανική του τυχαίο δεν νομίζω...βρέ κάποιος τράβηξε αυτάκια...εδώθει στεγνά κατα την παράδοση των καλουδίων στον distributor και κατόπιν στην κατασκευάστρια εταιρεία με την οποία και έχω επικοινωνία...είδωμεν...παλιοστοκατζίδες τι να πείς...
dovegroup
dovegroup

Μηνύματα : 361
Εγγραφή : 17/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

MONKEY BUSINESS SEMICONDUCTORS & OTHER STORIES Empty Απ: MONKEY BUSINESS SEMICONDUCTORS & OTHER STORIES

Δημοσίευση από ultra Κυρ Μάης 12, 2013 5:33 pm

Ωραια λοιπον, μολις παρεις τα αποτελεσματα της IR, τριφτα στην λιθουανικη τους μουρη και ζητα αμεσα αντικατασταση των ημιαγωγων, γιατι σε αλλη περιπτωση θα αντικτυσουν μηνυσεις.

Φανταζομαι οτι προκειμενου να δυσφημιστουν, θα προτιμησουν να στα αντικαταστησουν (δωρεαν, εννοειται).

Το επιχειρηματικο τους ρισκο, φαινεται οτι απετυχε, αλλα το κοστας του ειναι 100% δικο τους.

Ετσι, θα περιοριστεις μονο στην ταλαιπωρια, χωρις να χασεις χρηματα.

Θα μπορουσες βεβαια να γραψεις για εμας τους υπολοιπους, το σαιτ, ωστε να μην παθουμε κι εμεις τα ιδια.

Απο την αλλη, αν θες διευθυνσεις με σοβαρους διανομεις στην ευρωπη, η και την κινα, μπορουμε να προχωρησουμε την συζητηση προς τα εκει.

ultra
ultra

Μηνύματα : 243
Εγγραφή : 03/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

MONKEY BUSINESS SEMICONDUCTORS & OTHER STORIES Empty Απ: MONKEY BUSINESS SEMICONDUCTORS & OTHER STORIES

Δημοσίευση από dovegroup Κυρ Μάης 12, 2013 6:17 pm

Κώστα δεν θα πώ για λίγο καιρό παραπάνω πράγματα...
Περιμένω απάντηση και είδωμεν...
Αν θές να μάθεις το μαγαζί θα στο πώ μέσω τηλεφώνου.
Το παράξενο είναι οτι η παρτίδα είναι πολύ "συγγενική" με άλλη παρτίδα που δεν έχει πρόβλημα πολύ συγγενική....
dovegroup
dovegroup

Μηνύματα : 361
Εγγραφή : 17/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

MONKEY BUSINESS SEMICONDUCTORS & OTHER STORIES Empty Απ: MONKEY BUSINESS SEMICONDUCTORS & OTHER STORIES

Δημοσίευση από dovegroup Τρι Μάης 28, 2013 9:25 pm

Ολα αντικαταστάθηκαν μετά απο μεσολάβηση ευρωπαίου διανομέα προσωπικού φίλου μου. Υπάρχουν 10 τεμάχια στα χέρια μου απο τα βλαμμένα για να εχω καλυμένα τα χμμμ μου....Ο συναγερμός έπαψε. Ολα καλά...
Την επόμενη φορά ο φίλος μου σίγουρα θα αγοράσει απο σοβαρό προμηθευτή, να τονίζω πως αν δεν έπαιρνα μερικά να τα βάλω παράλληλα σε εφαρμογή δεν παρουσίαζαν κανένα πρόβλημα στον φίλο ο οποίος τα δουλεύει ανά μονάδα και πολύ χαμηλότερα απο το πρέπον!!!
dovegroup
dovegroup

Μηνύματα : 361
Εγγραφή : 17/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

MONKEY BUSINESS SEMICONDUCTORS & OTHER STORIES Empty Απ: MONKEY BUSINESS SEMICONDUCTORS & OTHER STORIES

Δημοσίευση από ultra Τρι Μάης 28, 2013 10:27 pm

Μαλλον κωλοφαρδια θα μπορουσα να το πω....
βρεθηκες με καινουρια υλικα, και μαλιστα χωρις ευρω παραπανω.

ειμαι πολυ αυστηρος σε τετοια θεματα.
Δεν ειναι δυνατον να σκοτωνεσαι να σχεδιασεις κατι, να το δοκιμαζεις 1000 φορες τελικα να γινεσαι ρεζιλι επειδη καποιος πηγε να κονομησει πανω στην καμπουρα σου.
Οπως καταλαβες την εχω πατησει κι εγω με μαιμουδες υλικα, και εχω γινει ρεζιλι.

Για να αναφερθω στο κομματι του τιτλου που λεει "& other stories", θα πω για κατι που συνεβη σε εναν πελατη μυ στην επαρχια.
Ειχε λοιπον εναν μεγαλο ενισχυτη αυτοκινητου με καμμενο το τροφοδοτικο.
Συνολικα ηταν 16 x IRFP064, και μου τον εστειλε για επισκευη μαζι με τα φετ.
Απο την πρωτη ματια, ειδα οτι κατι δεν πηγαινε καλα με τα υλικα, και του στελνω μια φωτογραφια που ειχε ενα δικο του, και διπλα ενα αλλο αγορασμενο απο εμενα, και θεωρω σαν γνησιο.
Υπηρχε μεγαλη διαφορα στην θηκη, (αλλα αυτο στις μερες μας δεν λεει και τιποτα, εχουν προχωρησει πολυ).
Τελικα, εβαλα τα δικα του υλικα, οπως μου ειπε.
Οταν ηρθε η ωρα να τον δοκιμασει, βρεθηκε σε κατασταση καπνου...
Τωρα πληρωνει 2 η φορα...
ultra
ultra

Μηνύματα : 243
Εγγραφή : 03/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης