electronics.forumgreek.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ηχεία frugel-horn ΜΚ3 με fostex 126En

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ηχεία frugel-horn ΜΚ3 με fostex 126En Empty Ηχεία frugel-horn ΜΚ3 με fostex 126En

Δημοσίευση από papline Σαβ Ιαν 26, 2013 2:41 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Πριν ένα περίπου χρόνο κατασκεύασα τον λαμπάτο μου ενισχυτή (ο γνωστός του Eλέκτωρ 2 x 35W),του έλειπαν ένα ζευγάρι αξιόλογα ηχεία και είπα να τολμήσω να κατασκευάσω ένα ζευγάρι. Διαβάζοντας σε διάφορα forums για τα μονόδρομα ηχεία, μου γεννήθηκε η περιέργεια για τον ήχο που βγάζουν. Επειδή δεν είχα εμπειρία καθόλου από κατασκευή ηχείων αλλά και οι καιροί είναι δύσκολοι δεν ήθελα να ξοδέψω πολλά χρήματα για ένα αμφίβολο αποτέλεσμα, έτσι κατέληξα στα fostex 126En. Σχέδια βρήκα αρκετά και τελικά κατέληξα σ' αυτό

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ήμουν διστακτικός για την παρουσίαση τους αφού οι καμπίνες (ουσιαστικά η περισσότερη δουλεία) δεν έγιναν από μένα αλλά από έναν φίλο μαραγκό σε λιγότερο από 3 ώρες εκτός του βαψίματος που έγινε σε άλλη χρονική στιγμή, γι αυτό το λόγο δεν έχω και φωτογραφίες από τη φάση της κατασκευής.
Το σχέδιο τηρήθηκε με ευλάβεια με ακρίβεια χιλιοστού. Ως υλικό κατασκευής χρησιμοποιήθηκε κόντρα πλακάζ 15mm σημύδα. Στη συνέχεια τοποθέτησα τις μπόρνες, μετά στο πάνω μέρος του ηχείου όπως φαίνεται στο σχέδιο βαμβακερή κουρελόβατα 1-1,5cm και στο πίσω μέρος μαλλάκι προβάτου το οποίο βρήκα με μεγάλη δυσκολία. Ήμουν έτοιμος να κουρέψω καμιά προβατίνα από το κοπάδι φίλου αλλά τελικά βρήκα σ' έναν στρωματά. Την επόμενη μέρα μπήκαν και μεταλλικά προστατευτικά καπάκια μπροστά από τα μεγάφωνα για να σωθούν από τα πιτσιρίκια και πριν τα βρω με καμιά τρύπα.

Το κόστος ήταν 110 Ευρώ για τα μεγάφωνα, 30 τα μεταφορικά από Γερμανία και 100 τα ξύλα.

Όταν τελείωσαν με μεγάλη αγωνία συνδέθηκαν στον ενισχυτή και η πρώτη εντύπωση ήταν απογοητευτική, μηδέν μπάσο, μεσαίες υπερβολικά τονισμένες. Διαβάζοντας έμαθα ότι θέλουν στρώσιμο κάτι που δεν γνώριζα κι έτσι άρχισα να διαβάζω στο διαδίκτυο για τρόπους στρωσίματος. Τελικά συνδέθηκαν σ' έναν άθλιο ενισχυτή που είχα φτιάξει το 1989 από kit και μ' ένα ημιτονικό σήμα 25Hz (παρακάτω δεν έπαιζε ο ενισχυτής αλλιώς θα του έβαζα 10Hz) έπαιξε 8 ώρες σε πολύ ένταση (στην αποθήκη γιατί δεν υποφέρονταν ο θόρυβος). Όταν ξαναμπήκαν για ακρόαση το τοπίο άλλαξε δραματικά. Δεν πίστευα στ' αυτιά μου!!! τέλειος ήχος, λεπτομέρεια, καθαρότητα, στερεοφωνική εικόνα, νομίζεις ότι βρίσκεσαι στο κέντρο της μουσικής σκηνής. Επίσης δεν πίστευα ότι από 4 ίντσες μεγάφωνο θα έβγαινε τόσο μπάσο το οποίο βέβαια δεν είναι αυτό που θα σου κουνήσει τα σωθικά αλλά είναι μουσική και όχι το μπάσο του subwoofer το οποίο δε μου αρέσει καθόλου. Τώρα για τις υψηλές συχνότητες πάνω από τους 15 Khz δεν πάει αλλά και να πήγαινε εγώ προσωπικά δύσκολα να τις άκουγα.

Περισσότερα για το σχέδιο εδώ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

papline

Μηνύματα : 9
Εγγραφή : 23/01/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηχεία frugel-horn ΜΚ3 με fostex 126En Empty Απ: Ηχεία frugel-horn ΜΚ3 με fostex 126En

Δημοσίευση από chris73 Σαβ Ιαν 26, 2013 2:54 pm

Μπράβο και καλές ακροάσεις! Η σίτα μόνο κάπως με χαλάει που μου θυμίζει αυτοκίνητο αλλά λεπτομέρειες.

Προβιά θα έκανε σαν αυτή που είχαν τα ΙΚΕΑ??? Και πάνω από 15Κhz πόσοι ακούν ουσιαστικά δλδ?

Πάλι μπράβο.
chris73
chris73

Μηνύματα : 449
Εγγραφή : 25/10/2012
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηχεία frugel-horn ΜΚ3 με fostex 126En Empty Απ: Ηχεία frugel-horn ΜΚ3 με fostex 126En

Δημοσίευση από Hulk Σαβ Ιαν 26, 2013 10:01 pm

Δημήτρη συγχαρητήρια! πολύ καλή δουλειά! και αφού λες ότι παίζουν καλά τότε όλα τα άλλα είναι περιττά. Πάντως θα συμφωνήσω κι'εγώ ότι χαλάει
όλη την εμφάνιση του ηχείου αυτή η σίτα, βρες κάτι καλύτερο και πίστεψέ με πως μετά θα φαίνονται σαν αγορασμένα. Μπορείς να δώσεις καμιά
λεπτομέρεια στο ξυλουργικό κομμάτι; έχεις χρησιμοποιήσει και βίδες; ή όλο είναι με κόλλα;
Hulk
Hulk

Μηνύματα : 787
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 43
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηχεία frugel-horn ΜΚ3 με fostex 126En Empty Απ: Ηχεία frugel-horn ΜΚ3 με fostex 126En

Δημοσίευση από chris73 Σαβ Ιαν 26, 2013 11:07 pm

Επανέρχομαι.
Δημήτρη μην μου βάζεις ιδέες και με καταστρέψεις χειμωνιάτικα. Δεν χρειάζομαι ηχεία προς το παρών και άντε και τα έκανα μετά δεν χωράν σε κανένα συρτάρι... άσε που θα γίνει και ο πανικός εδώ μέσα από σκόνες μια έχει καιρό τώρα που το χέρι μου με ξύνει να πιάσω τις λίμες.

(Τραγουδάκι σχετικό που είχαμε συνθέσει στη σχολή, μουσική μπορείς να βάλεις νοητά τπτ σε thrash:

"Λίμες και πριόνια μας γ&%άν τα χρόνια!WHAAAAAAH" )
chris73
chris73

Μηνύματα : 449
Εγγραφή : 25/10/2012
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηχεία frugel-horn ΜΚ3 με fostex 126En Empty Απ: Ηχεία frugel-horn ΜΚ3 με fostex 126En

Δημοσίευση από papline Σαβ Ιαν 26, 2013 11:46 pm

Οι σίτες ούτε μένα μου άρεσαν αλλά ας όψεται που έπρεπε άμεσα να τα προστατέψω από τα θηρία μου πριν τα τρυπήσουν. Μάλιστα στην αρχή δεν ήθελα να τις βιδώσω (για να μη τρυπήσω το ξύλο) και προσπάθησα να τις ποντάρω πρόχειρα με λίγη σιλικόνη αλλά το άλλο πρωί βρήκα τη μια πεσμένη. Έχω αρχίσει να ψάχνω τρόπους αντικατάστασης.

papline

Μηνύματα : 9
Εγγραφή : 23/01/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηχεία frugel-horn ΜΚ3 με fostex 126En Empty Απ: Ηχεία frugel-horn ΜΚ3 με fostex 126En

Δημοσίευση από p.gabr Κυρ Ιαν 27, 2013 9:25 am

Μπραβο σου βρε δημητρη χίλια μπράβο

Τέλεια αρμονικά δεμένο και με τα έπιπλα σου

ΤΟ μονο που δεν δένει και θα το πω...... ΕΙΝΑΙ

Ξυλωσε τα πλακάκια και ρίξε ένα μωσαϊκό μπορντο-ροδοκοκινο-πρασινο να είναι τέλειο
p.gabr
p.gabr

Μηνύματα : 623
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 64
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης