electronics.forumgreek.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μετασχηματιστές εξόδου

+7
Hulk
kokar
-nikos-
aris285
p.gabr
spirakos
teo_gr
11 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Μετασχηματιστές εξόδου  Empty Μετασχηματιστές εξόδου

Δημοσίευση από teo_gr Τετ Ιαν 16, 2013 4:54 pm

Από την τελευταία μου κατασκευή έμαθα πολλά πράγματα για τις λυχνίες και αυτό γιατί είχα πολλά προβλήματα και από τη διαδικασία επίλυσης τους αποκόμισα αρκετές γνώσεις με τη βοήθεια των φίλων από το φόρουμ.
Σε αυτό το θέμα θα ήθελα να κατανοήσω το ρόλο των μετασχηματιστών εξόδου. και τη λειτουργία τους στο κύκλωμα. Καθώς και τη λογική που τους επιλέγουμε.
Ξέρω ότι για κάποιους είναι πολύ απλό και μάλιστα σε σημείο που βαριούνται να γράψουν η να το εξηγήσουν. Νομίζω όμως ότι για κάποιους άλλους θα είναι ενδιαφέρων. Ακόμα για όποιον δεν βαριέται να διαλέξει μια λυχνία και με εικόνα από το datasheet να το εξηγήσει ,
Αυτό θα βοηθούσε πολύ στην πραγματική κατανόηση του θέματος.
Ευχαριστώ.
Question
teo_gr
teo_gr

Μηνύματα : 178
Εγγραφή : 02/11/2012
Τόπος : Αγαλεω

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετασχηματιστές εξόδου  Empty Απ: Μετασχηματιστές εξόδου

Δημοσίευση από spirakos Τετ Ιαν 16, 2013 5:45 pm

Δεν θα πω πως να υπολογισεις εναν εξοδου απο τις καμπυλες, ειναι σχετικα ευκολο και εξηγειται σε πολλα λινκ
Θα μιλησω για τον σκοπο του, το ΜΟΝΟ που κανει ειναι προσαρμοζει το φορτιο εξοδου (ηχειο) στο φορτιο που αντεχει η λαμπα

Για παραδειγμα ας παρουμε μια ΕΛ34 που ειναι 25 βαττ
Αν περιμενουμε να παρουμε ενα σημα 100Vrms τοτε το ρευμα δε πρεπει να ξεπερασει τα 25/100 = 250mA, αυτο ισουται με μια αντισταση 100/0.25 = 400Ω το ελαχιστο
Το ηχειο ομως στη καλυτερη των περιπτωσεων ειναι 8Ω και η λαμπα τσιου
Εστω οτι η λαμπα αντεχε 2000βαττ, τοτε με το φορτιο στα 8Ω και ταση σηματος 100V εχουμε 1250βαττ καταναλωση, το ηχειο τσιου λοιπον

Τι κανουμε? Με τον μετ/στη ουσιαστικα κατεβαζουμε την ταση αυξανοντας το ρευμα αφου η ενεργεια (βαττ) διατηρειται και ολα μελι γαλα και για τη λαμπα και για το ηχειο
Οσο καλυτερη προσαρμογη κανεις τοσο μεγαλυτερο ποσοστο ισχυος εκμεταλευεσαι
spirakos
spirakos

Μηνύματα : 1121
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 29
Τόπος : Κερατσίνι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετασχηματιστές εξόδου  Empty Απ: Μετασχηματιστές εξόδου

Δημοσίευση από p.gabr Παρ Ιαν 18, 2013 1:42 pm

Να απαντησω και εγω γιατι ο σπυρος οχι οτι τα ειπε λαθος,αλλα υπαρχει και αλλος τροπος να το καταλαβεις μια για παντα

Εστω οτι εχουμε ενα μεγαφωνο 8ωμ και το συμδεσουμε στην ανοδο στο σημειο που βαζουμε τον μετασχ. Δηλ ανοδο και ταση

Ωσ γνωστον μια συνιθισμενη λαμπα τραβαει 100 Μa. Tοτε η ισχυς που μπορει να αν;πτυχθει επανω σε αυτο το φορτιο ειναι P=I^2.R
δηλ p=0.1*0.1*8 Aρα P=0.08w

O Mετασχηματιστης δεν ειναι μονον αντιστασης, αλλα και τασεως που εχει συνεπεια και μεταροπη του ρευματος προς το φορτιο

μπηκες;;;;;
p.gabr
p.gabr

Μηνύματα : 623
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 64
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετασχηματιστές εξόδου  Empty Απ: Μετασχηματιστές εξόδου

Δημοσίευση από aris285 Παρ Ιαν 18, 2013 2:50 pm

Πιο απλα αν σε ενα κυκλωμα που π.χ χρησημοποιει 2.5ΚΩ προτευων στον μετασχηματιστη του βαζαμε ενα ηχειο 2.5 ΚΩ ολλα ΟΚ αλλα επιδη ηχεια με τετοιες αντιστασεις δεν υπαρχουν και αν υπηρχαν θα ειταν επικίνδυνα λογο οτι θα λυτουργουσαν σε μεγαλη ταση οπως αλωστε και η λαμπα ετσι λιπων βαζουμε μετασχηματιστη για να προσαρμοσουμε την εξοδο στα 8 η 6 η 4 ωμ
aris285
aris285

Μηνύματα : 40
Εγγραφή : 03/12/2012
Τόπος : Μεγαρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετασχηματιστές εξόδου  Empty Απ: Μετασχηματιστές εξόδου

Δημοσίευση από p.gabr Παρ Ιαν 18, 2013 5:35 pm

Σωστα αλλα να εξηγησουμε και κατι αλλο Αρη

Περι μεγαφωνων

Δεν ηταν τιποτα το μεγαφωνο να ειναι και 5 και 10 κωμ
Αν λοιπον αφαιρεσουμε τον λογο προστασιας μας , απο την ταση ,υπαρχουν αλλοι δυο λογοι
Ο πρωτος ειναι οτι η μεγαλη ταση ειχε προβλημα μονωσης ,επανω στον κωνο απο υγρασιες
.Ο δευτερος οτι το συρμα περιεληξης θα ηταν πολυ ψιλο ,(χιλιαδες στροφες)και επομενως πολυ ευκολα θα κοβοταν. Η επιλεον μονωση του συρματος και θωρακισης ολης της περιεληξης , ισον βαρος .Βαρος αχρηστο (αδρανεια)που επιρεαζει ολη την κινηση

Υπαρχει βεβαια και τριτο που λεει οτι επρεπε να ειχαμε χιλιαδες μεγαφωνα ,πχ 3,4,5,7,2 κωμ

Και για την ιστορια οι Γερμανοι χρησιμοποιουσαν για καποιο διαστημα 60ωμ
p.gabr
p.gabr

Μηνύματα : 623
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 64
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετασχηματιστές εξόδου  Empty Απ: Μετασχηματιστές εξόδου

Δημοσίευση από spirakos Παρ Ιαν 18, 2013 6:03 pm

Δυστυχως Παναγιωτη δεν ειμαι δασκαλος και προσπαθω να μεταφερω οσα ξερω εκλαικευμενα, πολλες φορες μπερδευω αθελα μου καποιους.
Στο χαρτι τα λεω καλυτερα..!
spirakos
spirakos

Μηνύματα : 1121
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 29
Τόπος : Κερατσίνι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετασχηματιστές εξόδου  Empty Απ: Μετασχηματιστές εξόδου

Δημοσίευση από p.gabr Παρ Ιαν 18, 2013 6:18 pm

Σπυρο δεν πιστευω να το πηρες στραβα

Καλος δασκαλος δεν ειναι αυτος που τα ξερει ολα ,αλλα αυτος που εχει το χαρισμα και την ικανοτητα μεταδοσης
Εγω απο πραξεις το νομο του ωμ μονο ξερω αλλα ξερω να τον πω


p.gabr
p.gabr

Μηνύματα : 623
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 64
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετασχηματιστές εξόδου  Empty Απ: Μετασχηματιστές εξόδου

Δημοσίευση από spirakos Παρ Ιαν 18, 2013 6:40 pm

Στραβωσα τοσο πολυ που θα σου κραταω μουτρα για 2 χρονια και 4 μηνες
Να περιμενεις και εξοδικο, για λεπτομερειες θα μιλησεις με τον δικηγορο μου
spirakos
spirakos

Μηνύματα : 1121
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 29
Τόπος : Κερατσίνι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετασχηματιστές εξόδου  Empty Απ: Μετασχηματιστές εξόδου

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Ιαν 18, 2013 6:49 pm

λυστε μου μια απορια ,,,

όταν ''μουγκρίζουν'' τα ηχεία στα τέρματα τι σημαίνει ??

ότι δεν έχει επιλεγεί ο κατάλληλος μετασχηματιστής ??

-nikos-
-nikos-

Μηνύματα : 724
Εγγραφή : 31/10/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετασχηματιστές εξόδου  Empty Απ: Μετασχηματιστές εξόδου

Δημοσίευση από aris285 Σαβ Ιαν 19, 2013 9:32 am

και για να μην τα γραφω απο την αρχη και ουτε να κανω klopy paste στο #47 τα εξηγει ο φιλος μας ο Κωστας http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=67466&page=5
aris285
aris285

Μηνύματα : 40
Εγγραφή : 03/12/2012
Τόπος : Μεγαρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετασχηματιστές εξόδου  Empty Απ: Μετασχηματιστές εξόδου

Δημοσίευση από -nikos- Σαβ Ιαν 19, 2013 9:42 am

άρα ο μετασχηματιστής πρέπει να υπολογίζεται για 4-6 Ω έξοδο
και όχι για 8 Ω.
-nikos-
-nikos-

Μηνύματα : 724
Εγγραφή : 31/10/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετασχηματιστές εξόδου  Empty Απ: Μετασχηματιστές εξόδου

Δημοσίευση από aris285 Σαβ Ιαν 19, 2013 9:45 am

οχι τα ηχεια πρεπει να ειναι 8Ω σηγουρα και οχι οτι ναναι και για λαμπατους καλητερα να ειναι μονοδρομα ηχεια.
aris285
aris285

Μηνύματα : 40
Εγγραφή : 03/12/2012
Τόπος : Μεγαρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετασχηματιστές εξόδου  Empty Απ: Μετασχηματιστές εξόδου

Δημοσίευση από kokar Σαβ Ιαν 19, 2013 10:33 am

aris285 έγραψε:οχι τα ηχεια πρεπει να ειναι 8Ω σηγουρα και οχι οτι ναναι και για λαμπατους καλητερα να ειναι μονοδρομα ηχεια.

ο λόγος που λέγετε αυτό ειναι γιατι στα πολυδρομα ηχεία λογο του crossover και των μεγαφώνων που έχουν
η σύνθετη αντίσταση μεταβάλετε πολυ απο την ονομαστική τους τιμή και αυτό εχει επιπτώσεις ....
kokar
kokar

Μηνύματα : 622
Εγγραφή : 01/11/2012
Ηλικία : 59
Τόπος : Αργυρούπολη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετασχηματιστές εξόδου  Empty Απ: Μετασχηματιστές εξόδου

Δημοσίευση από Hulk Σαβ Ιαν 19, 2013 11:08 am

kokar έγραψε:
aris285 έγραψε:οχι τα ηχεια πρεπει να ειναι 8Ω σηγουρα και οχι οτι ναναι και για λαμπατους καλητερα να ειναι μονοδρομα ηχεια.

ο λόγος που λέγετε αυτό ειναι γιατι στα πολυδρομα ηχεία λογο του crossover και των μεγαφώνων που έχουν
η σύνθετη αντίσταση μεταβάλετε πολυ απο την ονομαστική τους τιμή και αυτό εχει επιπτώσεις ....

Κώστα όταν λες ότι θα έχει επιπτώσεις, που ακριβώς; απλά αλλοιώνεται ο ήχος μόνο; ή έχει και επιπτώσεις στον ενισχυτή;
Hulk
Hulk

Μηνύματα : 787
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 43
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετασχηματιστές εξόδου  Empty Απ: Μετασχηματιστές εξόδου

Δημοσίευση από kokar Σαβ Ιαν 19, 2013 2:42 pm

όσο αλλάζει η σύνθετη αντίσταση του ηχείου θα αλλάζει και η σύνθετη αντίσταση στο πρωτεύων του Μ/Τ
kokar
kokar

Μηνύματα : 622
Εγγραφή : 01/11/2012
Ηλικία : 59
Τόπος : Αργυρούπολη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετασχηματιστές εξόδου  Empty Απ: Μετασχηματιστές εξόδου

Δημοσίευση από teo_gr Σαβ Ιαν 19, 2013 4:20 pm

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις. Ευχαριστώ και το Σπύρο γιατί συναντηθήκαμε και είχαμε μια καλή συζήτηση αλλά ας συνεχίσουμε το θέμα ανεξάρτητα με το τι έχω πει με το Σπύρο.
Ρωτώ λοιπόν στο datasheet της 50ΕΗ5 λέει load resistance 3k άρα αν τη χρησιμοποιήσω για έναν single end θα πρέπει να βάλω ένα μετασχηματιστή εξόδου 3κ και να τροφοδοτήσω με τάση τόση ώστε να έχω στην άνοδο χωρίς σήμα 110 βολτ (από τα τυπικά χαρακτηρίστηκα) .
Άρα 126 τροφοδοσία 3κ πρωτεύων, 110 στην άνοδο με 0,042 αμπέρ. Σωστά?
Αυτά τα στοιχεία είναι στάνταρ και δεν μπορούν να αλλάξουν?
Η μήπως μπορώ να βάλω έναν 5κ και να μεγαλώσω την τάση τροφοδοσίας?
Έτσι ώστε να έχω τα 110 στην άνοδο?
Και αν δεν έχω 3κ μπορώ να βάλω 2κ και μια αντίσταση σε σειρά 1κ για να φτάσω στα 3κ? και αν ναι αυτό το 1κ θα επηρεάσει την αναλόγια του μετασχηματιστή για το ηχείο? Δηλαδή αν είναι 2κ πρωτεύων με 8ωμ δευτερεύων βάζοντας 1κ σε σειρά στο πρωτεύων, θα πρέπει να βάλω 2000/8= 250 η ρίζα του =16. Δηλαδή 16ωμ ηχείο?
Θέλω να τα καταλάβω αυτά γιατί έτσι θα μπω πραγματικά στο κλίμα της λάμπας.
teo_gr
teo_gr

Μηνύματα : 178
Εγγραφή : 02/11/2012
Τόπος : Αγαλεω

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετασχηματιστές εξόδου  Empty Απ: Μετασχηματιστές εξόδου

Δημοσίευση από spirakos Σαβ Ιαν 19, 2013 5:26 pm

Νικο το μουγκρξτο δεν το καταλαβαινω
Αρη ειναι ενα ομορφο παραδειγμα αυτο, φυσικα αν γνωριζει κανεις την αγγλικη υπαρχουν πολκα αναλυτικα παραδειγμα στο διαδικτυο
spirakos
spirakos

Μηνύματα : 1121
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 29
Τόπος : Κερατσίνι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετασχηματιστές εξόδου  Empty Απ: Μετασχηματιστές εξόδου

Δημοσίευση από p.gabr Σαβ Ιαν 19, 2013 5:56 pm

Τωρα θα σας πω και κατι αλλο σχετικό

Οταν ειχα φτιάξει το ενισχυτή με τις 6l6 ειχα πάρει ολες τις μετρήσεις
Έβγαζε λοιπόν 33 και κατι βαττ ,οταν άρχιζε ο ψαλιδισμός
Ο μτ εξόδου ήταν 4ωμ
Καλύτερα δεν μπορούσε να γίνει

Στο τέλος τον σύνδεσα σε δυο ζευγάρια ηχεία εκατοσταριά 8ωμ
Καλα δεν το συζητω χαμός . Ομως επειδή μου αρέσουν οι μετρήσεις συνέχισα

Τι μέτρησα; Έβγαζε 17 βολτ RMS έξοδο ,που αυτο σημαίνει οτι αν τα δυο οκτακρια μεγάφωνα στον παταλληλισμο δίνανε τέσσερα ωμ ,η ισχύς θα ήταν 72 βαττ

Τι λοιπόν συμβαίνει .Απλώς τα μεγάφωνα ηταν μάπα Τα 17 βολτ θα είχαν 34 βαττ αν η αντίσταση των μεγάφωνων ήταν 8 ωμ

Έτσι απο οτι έχω καταλάβει ,από τα αρχικά χαρακτηριστικά του μεγάφωνου , με τον καιρό οταν πλεον χανει την ελαστικότητα του , τα ωμ πανε περίπατο,Γιατι τα δικά μου καλά ηταν αλλα είχανε καμμια εικοσαριά χρονάκια στην πλατη

Όπως καταλαβαίνεις Σάββα, ηταν σαν το καθε μεγάφωνο να ειχε αντίσταση δεκαέξι ωμ .Αυτό για τρανζιστορατο δεν είναι και πολυ ευχάριστο ,για λαμπατο ειναι λιγότερο επιβαρυντικό
p.gabr
p.gabr

Μηνύματα : 623
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 64
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετασχηματιστές εξόδου  Empty Απ: Μετασχηματιστές εξόδου

Δημοσίευση από spirakos Σαβ Ιαν 19, 2013 7:55 pm

teo_gr έγραψε:Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις. Ευχαριστώ και το Σπύρο γιατί συναντηθήκαμε και είχαμε μια καλή συζήτηση αλλά ας συνεχίσουμε το θέμα ανεξάρτητα με το τι έχω πει με το Σπύρο.
Ρωτώ λοιπόν στο datasheet της 50ΕΗ5 λέει load resistance 3k άρα αν τη χρησιμοποιήσω για έναν single end θα πρέπει να βάλω ένα μετασχηματιστή εξόδου 3κ και να τροφοδοτήσω με τάση τόση ώστε να έχω στην άνοδο χωρίς σήμα 110 βολτ (από τα τυπικά χαρακτηρίστηκα) .
Άρα 126 τροφοδοσία 3κ πρωτεύων, 110 στην άνοδο με 0,042 αμπέρ. Σωστά?
Αυτά τα στοιχεία είναι στάνταρ και δεν μπορούν να αλλάξουν?
Η μήπως μπορώ να βάλω έναν 5κ και να μεγαλώσω την τάση τροφοδοσίας?
Έτσι ώστε να έχω τα 110 στην άνοδο?
Και αν δεν έχω 3κ μπορώ να βάλω 2κ και μια αντίσταση σε σειρά 1κ για να φτάσω στα 3κ? και αν ναι αυτό το 1κ θα επηρεάσει την αναλόγια του μετασχηματιστή για το ηχείο? Δηλαδή αν είναι 2κ πρωτεύων με 8ωμ δευτερεύων βάζοντας 1κ σε σειρά στο πρωτεύων, θα πρέπει να βάλω 2000/8= 250 η ρίζα του =16. Δηλαδή 16ωμ ηχείο?
Θέλω να τα καταλάβω αυτά γιατί έτσι θα μπω πραγματικά στο κλίμα της λάμπας.


Να ξεκινησουμε απο τα βασικα, ΜΗΝ βαλεις ωμικη αντισταση σε σειρα με τον εξοδου, ΔΕΝ θα αυξησεις την ΣΥΝΘΕΤΗ αντισταση πρωτευοντος, το μονο που θα καταφερεις ειναι μια μικρη πτωση τασης αναλογη του ρευματος

Οταν λεμε 3ΚΩ/8Ω ειναι απλα μια αναλογια, τιποτα αλλο

λ.χ. εχεις εναν εξοδου 10ΚΩ/16Ω = 5ΚΩ/8Ω = 25ΚΩ/4Ω = ...... η αναλογια μενει παντα ιδια
Αν εσυ συνδεσεις στη θεση 16Ω ηχειο των 8Ω τοτε το πρωτευον γινεται 5ΚΩ
Αν εσυ συνδεσεις στη θεση 16Ω ηχειο των 4Ω τοτε το πρωτευον γινεται 2.5ΚΩ κ.ο.κ.


Το να ξεφυγεις 1ΚΩ πανω κατω απο το ζητουμενο δεν χαθηκε ο κοσμος, οπως εχουν πει πολλοι παραπανω το ιδιο το μεγαφωνο κανει ζαβολιες, ετσι αν δεν εχεις σκοπο να δωσεις 2000γιουρινια για το απολυτα φλατ μεγαφωνο μην σε απασχολει τοσο
spirakos
spirakos

Μηνύματα : 1121
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 29
Τόπος : Κερατσίνι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετασχηματιστές εξόδου  Empty Απ: Μετασχηματιστές εξόδου

Δημοσίευση από teo_gr Σαβ Ιαν 19, 2013 10:22 pm

ωραία οποτε προσπαθούμε να ήμαστε όσο πιο κοντά στα προτεινόμενα από το datasheet και η μόνη προσαρμογή που μπορεί να γίνει ει ναι απο τη διαφορετική χρήση μεγαφώνων.
κατεπεκταση και η τάση της ανόδου είναι σχετική αρκεί να είναι στα όρια λειτουργίας της λάμπας. όσο για την τροφοδοσία την υπολογίζουμε με βάση τον εξόδου τα αμπέρ και την τάση ανόδου. σωστά?
teo_gr
teo_gr

Μηνύματα : 178
Εγγραφή : 02/11/2012
Τόπος : Αγαλεω

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετασχηματιστές εξόδου  Empty Απ: Μετασχηματιστές εξόδου

Δημοσίευση από teo_gr Δευ Ιαν 21, 2013 3:34 pm

να ρωτήσω και κάτι ακόμα. αν έχουμε έναν μετασχηματιστή τροφοδοσίας αγνώστων στοιχείων τον βάζουμε στην πρίζα και βλέπουμε την τάση στο δευτερεύων οπότε με μια απλή διαίρεσή έχουμε το λόγο του μετασχηματιστή. σε έναν εξόδου αγνώστων στοιχείων πώς βρίσκουμε την αναλογία πρωτεύων δευτερεύων?
teo_gr
teo_gr

Μηνύματα : 178
Εγγραφή : 02/11/2012
Τόπος : Αγαλεω

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετασχηματιστές εξόδου  Empty Απ: Μετασχηματιστές εξόδου

Δημοσίευση από Admin Δευ Ιαν 21, 2013 3:38 pm

Βαζεις μια πολυ μικρη ταση ac στο δευτερευον και μετρας την ταση στο πρωτευον
Admin
Admin
Admin

Μηνύματα : 839
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 61
Τόπος : Σέριφος

https://electronics.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετασχηματιστές εξόδου  Empty Απ: Μετασχηματιστές εξόδου

Δημοσίευση από chris73 Δευ Ιαν 21, 2013 4:03 pm

p.gabr έγραψε:Τωρα θα σας πω και κατι αλλο σχετικό

Οταν ειχα φτιάξει το ενισχυτή με τις 6l6 ειχα πάρει ολες τις μετρήσεις
Έβγαζε λοιπόν 33 και κατι βαττ ,οταν άρχιζε ο ψαλιδισμός
Ο μτ εξόδου ήταν 4ωμ
Καλύτερα δεν μπορούσε να γίνει

Στο τέλος τον σύνδεσα σε δυο ζευγάρια ηχεία εκατοσταριά 8ωμ
Καλα δεν το συζητω χαμός . Ομως επειδή μου αρέσουν οι μετρήσεις συνέχισα

Τι μέτρησα; Έβγαζε 17 βολτ RMS έξοδο ,που αυτο σημαίνει οτι αν τα δυο οκτακρια μεγάφωνα στον παταλληλισμο δίνανε τέσσερα ωμ ,η ισχύς θα ήταν 72 βαττ

Τι λοιπόν συμβαίνει .Απλώς τα μεγάφωνα ηταν μάπα Τα 17 βολτ θα είχαν 34 βαττ αν η αντίσταση των μεγάφωνων ήταν 8 ωμ

Έτσι απο οτι έχω καταλάβει ,από τα αρχικά χαρακτηριστικά του μεγάφωνου , με τον καιρό οταν πλεον χανει την ελαστικότητα του , τα ωμ πανε περίπατο,Γιατι τα δικά μου καλά ηταν αλλα είχανε καμμια εικοσαριά χρονάκια στην πλατη

Όπως καταλαβαίνεις Σάββα, ηταν σαν το καθε μεγάφωνο να ειχε αντίσταση δεκαέξι ωμ .Αυτό για τρανζιστορατο δεν είναι και πολυ ευχάριστο ,για λαμπατο ειναι λιγότερο επιβαρυντικό

Πολύ ενδιαφέρον αυτό. Σε ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα ότι ίσως να έχουμε και θέμα απομαγνητισμού. Αν ξέρει κάποιος ας μας πει ή να μας παραπέμψει κάπου.
chris73
chris73

Μηνύματα : 449
Εγγραφή : 25/10/2012
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετασχηματιστές εξόδου  Empty Απ: Μετασχηματιστές εξόδου

Δημοσίευση από p.gabr Δευ Ιαν 21, 2013 5:31 pm

Μπα χρηστό δεν θέλει φιλοσοφία
Το ρεύμα που τράβα το πηνίο εχει σχέση με την αδράνεια του κώνου
Πες λοιπόν οτι αφαιρούμε τελείως τον κώνο ,τότε το πηνίο θα εκτελεί την διαδρομή του με ελάχιστο ρεύμα.Αυτό μεταφράζεται σε λίγο ρεύμα , άρα σε υψηλό ζ
Όταν αυτός εχει χάσει την ελαστικότητα του , η έχει γινει τσιμέντο ολα αλλάζουν



Πιστεύω ακόμα και η υγρασία και το βαρομετρικό και αυτά επιραζουν ,γιατί αλαζει η πίεση , άρα και η κίνηση Η αν το θες και αλλοιως ,σπρώχνει διαφορετικό φορτίο

Αυτή ειναι προσωπική άποψη αν τωρα κάνω λάθος τι να πω....


Έχει επεξεργασθεί από τον/την p.gabr στις Δευ Ιαν 21, 2013 7:32 pm, 1 φορά
p.gabr
p.gabr

Μηνύματα : 623
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 64
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετασχηματιστές εξόδου  Empty Απ: Μετασχηματιστές εξόδου

Δημοσίευση από kokar Δευ Ιαν 21, 2013 6:38 pm

και όμως, οταν κάποια στιγμή είχα πει οτι τα μεγάφωνα θέλουν "στρώσιμο" ειχα φάει κράξιμο.......οχι στο παρών φόρουμ...
kokar
kokar

Μηνύματα : 622
Εγγραφή : 01/11/2012
Ηλικία : 59
Τόπος : Αργυρούπολη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης