electronics.forumgreek.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό Υ/Τ με λυχνίες

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό Υ/Τ με λυχνίες Empty Ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό Υ/Τ με λυχνίες

Δημοσίευση από kokar Κυρ Νοε 18, 2012 4:37 pm

το τροφοδοτικό αυτο θα εχει μια έξοδο unregulated και μια regulated μεταβλητή από 160ν έως 325ν
θα έχει ακόμα και μια έξοδο 6,3ν AC για τα νήματα και ο Μ/Τ έχει δευτερεύων 230ν / 250VA
αυτό που με έκανε να φτιάξω το τροφοδοτικό πάγκου με λάμπες και οχι με FET είναι γιατί οι λάμπες είναι σαφώς πιο "αναίσθητες"
σε κακομεταχείριση σε αντίθεση με τα FET που με το παραμικρό βραχυκύκλωμα φεύγει ο "μαγικός καπνός" που τα κάνει να λειτουργούν !
οι λάμπες που χρησιμοποίησα είναι η 6336Α και η EF86
θα υπάρχουν ακόμα 2 ποτενσιόμετρα , ενα master και ενα fine που θα ρυθμίζει μικρομετρικα την τάση εξόδου
θα υπάρχει ενας διακόπτης που θα κοβει την έξοδο
ακόμα θα υπάρχει ενα ψηφιακό βολτόμετρο και αμπερόμετρο
προς το παρών σας δείχνω την μέχρι στιγμή πρόοδο και στο τέλος θα σας παρουσιάσω και το σχέδιο, αυτό το κάνω γιατί το σχέδιο δεν είναι το τελικό

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

kokar
kokar

Μηνύματα : 622
Εγγραφή : 01/11/2012
Ηλικία : 59
Τόπος : Αργυρούπολη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό Υ/Τ με λυχνίες Empty Απ: Ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό Υ/Τ με λυχνίες

Δημοσίευση από kokar Κυρ Νοε 18, 2012 4:39 pm

το πραγματικο εύρος είναι από 157ν μέχρι τα 331ν

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

kokar
kokar

Μηνύματα : 622
Εγγραφή : 01/11/2012
Ηλικία : 59
Τόπος : Αργυρούπολη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό Υ/Τ με λυχνίες Empty Απ: Ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό Υ/Τ με λυχνίες

Δημοσίευση από kokar Κυρ Νοε 18, 2012 4:41 pm

το παρακάτω σχέδιο είναι αυτο που εχω υλοποιήσει
ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να δοθεί στην τροφοδοσία των νημάτων των δυο λυχνιών που δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να είναι κοινή για τις δυο λάμπες
στο σχέδιο δεν παρουσιάζετε η ανόρθωση και το φίλτρο με τους ηλεκτρολυτικούς, γενικά ομως εχω βάλει για γέφυρα μια απο ενα παλιό τροφοδοτικό απο PC
και 4 ηλεκτρολυτικούς 470μF 450ν παράλληλα

Σημείωση:
το σχέδιο ειναι από το ΝΕΤ αλλα επειδή το είχα απο παλιά δεν εχω κρατήσει το Link
δεσμεύομαι όμως να ψάξω στα "κοιταπια" μου και να σας ανεβάσω το πρωτότυπο σχέδιο !

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
kokar
kokar

Μηνύματα : 622
Εγγραφή : 01/11/2012
Ηλικία : 59
Τόπος : Αργυρούπολη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό Υ/Τ με λυχνίες Empty Απ: Ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό Υ/Τ με λυχνίες

Δημοσίευση από kokar Κυρ Νοε 18, 2012 4:42 pm

τώρα οσο αφορά το μέγιστο ρεύμα εξαρτάται σε πια τάση αναφερόμαστε και αυτό γιατι δεν πρέπει
να περάσουμε τα 30w ανα section ( power dissipation per plate ) αλλά επειδή και τα δυο section ειναι παραλληλισμένα έχουμε το διπλάσιο ρεύμα
δες την παρακάτω καμπύλη

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
kokar
kokar

Μηνύματα : 622
Εγγραφή : 01/11/2012
Ηλικία : 59
Τόπος : Αργυρούπολη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό Υ/Τ με λυχνίες Empty Απ: Ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό Υ/Τ με λυχνίες

Δημοσίευση από kokar Κυρ Νοε 18, 2012 4:44 pm

άλλη μια λεπτομέρεια που μπορεί να περάσει στα "ψηλά" είναι οτι παρόλο που το PDF λεει οτι Mounting Position ----- ANY

έχει και ένα recommendation...... εγώ πάντως το ακολούθησα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

το PDF από την RCA το αναφέρει λιγο διαφορετικά....

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
kokar
kokar

Μηνύματα : 622
Εγγραφή : 01/11/2012
Ηλικία : 59
Τόπος : Αργυρούπολη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό Υ/Τ με λυχνίες Empty Απ: Ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό Υ/Τ με λυχνίες

Δημοσίευση από spirakos Κυρ Νοε 18, 2012 5:39 pm

Μπραβο Κωστα, αξιζει πολλα αυτο σχεδιο, η κυματωση καλυτερη δε γινεται
Μηπως υπαρχει τροπος η ταση να ξεκιναει απο τα 100βολτ? Αν και τα 150 ειναι μια χαρα για καθε λυχνια
spirakos
spirakos

Μηνύματα : 1121
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 29
Τόπος : Κερατσίνι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό Υ/Τ με λυχνίες Empty Απ: Ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό Υ/Τ με λυχνίες

Δημοσίευση από kokar Κυρ Νοε 18, 2012 9:00 pm

νομίζω οτι "παίζοντας" με τον διαιρέτη στην έξοδο μπορεί να κατέβει και άλλο αλλά δεν το έχω κάνει ( αντιστάσεις 10ΚΩ και 39ΚΩ )
κανε το και πες μας !
kokar
kokar

Μηνύματα : 622
Εγγραφή : 01/11/2012
Ηλικία : 59
Τόπος : Αργυρούπολη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό Υ/Τ με λυχνίες Empty Απ: Ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό Υ/Τ με λυχνίες

Δημοσίευση από spirakos Κυρ Νοε 18, 2012 9:34 pm

kokar έγραψε:νομίζω οτι "παίζοντας" με τον διαιρέτη στην έξοδο μπορεί να κατέβει και άλλο αλλά δεν το έχω κάνει ( αντιστάσεις 10ΚΩ και 39ΚΩ )
κανε το και πες μας !

Τωρα απο λεπτο σε λεπτο, αν περιμενεις εμενα παει το εχασες το τρενο
Οταν ερθει πατνως η στιγμη θα σε θυμηθω
spirakos
spirakos

Μηνύματα : 1121
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 29
Τόπος : Κερατσίνι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό Υ/Τ με λυχνίες Empty Απ: Ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό Υ/Τ με λυχνίες

Δημοσίευση από kokar Κυρ Νοε 18, 2012 9:44 pm

προσοχή με το παίξιμο των αντιστάσεων, θα πρέπει το R ολοκο να είναι ισο και αυτό γιατι δεν πρέπει να αλλάξει το ρεύμα που περνά μέσα απο αυτές αλλιώς θα πρέπει να αλλάξουμε και την ισχύει τους.
π.χ αν την 10ΚΩ την κάνουμε 2ΚΩ τοτε την 39ΚΩ θα πρέπει να την κάνουμε 39ΚΩ+8ΚΩ =47ΚΩ
kokar
kokar

Μηνύματα : 622
Εγγραφή : 01/11/2012
Ηλικία : 59
Τόπος : Αργυρούπολη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό Υ/Τ με λυχνίες Empty Απ: Ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό Υ/Τ με λυχνίες

Δημοσίευση από Hulk Κυρ Νοε 18, 2012 9:50 pm

Κώστα αυτό που μ'αρέσει σε σένα είναι γιατί ότι φτιάχνεις είναι σε μικρά και εντυπωσιακά κουτάκια!
Hulk
Hulk

Μηνύματα : 787
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 43
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό Υ/Τ με λυχνίες Empty Απ: Ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό Υ/Τ με λυχνίες

Δημοσίευση από kokar Κυρ Νοε 18, 2012 9:54 pm

Σάββα το συγκεκριμένο κουτί είναι από scsi hard disk και απλά έκανα ανακύκλωση...
kokar
kokar

Μηνύματα : 622
Εγγραφή : 01/11/2012
Ηλικία : 59
Τόπος : Αργυρούπολη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης