electronics.forumgreek.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

κάηκε ο λαμπάτος μου ? :O

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

κάηκε ο λαμπάτος μου ? :O Empty κάηκε ο λαμπάτος μου ? :O

Δημοσίευση από billtsig Κυρ Ιουν 05, 2016 2:05 am

Καλησπέρα παιδιά!!!

Για μια ακόμη φορά και με κάθε επιφύλαξη θα ήθελα την βοήθεια σας για τον ενισχυτή μου (γνωστό και ως γεφύρι της Aρτας με el34)

Πάνω που μπορώ να πω ότι όλα δούλευαν τέλεια και είχα τον ενισχυτή να  μου κρατά συντροφιά μπόλικα βράδια για αρκετούς μήνες αποφασίσαμε να κάνουμε μια μικρή ανακαίνιση στο σαλόνι με αποτέλεσμα να βάλω τον λαμπάτο μου σε πολύ πιο ωραία θέση και πλέον να έχω και την δυνατότητα να κάνω ακρόαση από βινύλιο!!

Για αρκετές ώρες άκουγα χαλαρά την μουσικούλα μου μέχρι που αποφάσισα να βάλω βινύλιο το κομμάτι με μεράκλωσε και τον δυνάμωσα λίγο παραπάνω.
Το voliume του ενισχυτή ήταν στα 3/4 αλλά μάλλον το σήμα στην είσοδο ήταν πολύ πιο ισχυρό από ότι το περίμενε με αποτέλεσμα μόλις πήγε να μπει το μπάσο στο κομμάτι να μου κάψει την ασφάλεια υψηλής

Λέω ένταξη μάλλον τράβηξαν οι el34 πολύ παραπάνω ρεύμα και κάηκε η ασφάλεια πάω βάζω μια άλλη  και αυτή την φορά τον ανοίγω με τα volume κλειστά με το που παίρνει υψηλή πάλι τα ίδια δοκίμασα 2-3 φορές και μου καίει την ασφάλεια

Έπειτα έλυσα τον ενισχυτή και με το μάτι δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια εμφανή βλάβη (φουσκωμένος πυκνότης αρπαγμένη αντίσταση κλπ) οπότε τον αφίσα στην άκρη και είπα ας ασχοληθώ αύριο με ήρεμο μυαλό

Φυσικά καταλαβαίνω πως εξ αποστάσεως δεν είναι εύκολο να μου πείτε φταίει το τάδε εξάρτημα κλπ απλά θα ήθελα αν είναι εύκολο μια μικρή βοήθεια στο πως να κοιτάξω τι φταίει (που πρέπει να μετρήσω με το πολύμετρο αν πρέπει να βγάλω τις λάμπες να δω τι θα γίνει κλπ)  καταλαβαίνω πως σας έχω κουράσει με τα post μου αλλά φοβάμαι να πάρω πρωτοβουλίες σε ένα τόσο ακριβό αντικείμενο

Υ.Γ. Να αναφέρω πως τα ρεύματα ηρεμίας ήταν ρυθμισμένα πριν από 10 μέρες στα 50mA

Σας ευχαριστώ πολύ όλους να είστε πάντα καλά !

billtsig

Μηνύματα : 97
Εγγραφή : 16/11/2012
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

κάηκε ο λαμπάτος μου ? :O Empty Απ: κάηκε ο λαμπάτος μου ? :O

Δημοσίευση από p.gabr Κυρ Ιουν 05, 2016 10:30 am

Μέτρα με ένα ωμομετρο επάνω στον ηλεκτρολυτικο ως προς γη. Κανονική τιμή αρχίζει από μικρή και φορτίζει μέχρι κάτι εκατοντάδες κωμ.
Εαν έχεις μικρή αντίσταση αποσυνδεσε το καλώδιο προς τις λυχνίες και μέτρα πάλι το ίδιο. Εαν φταίει ο ηλεκτρονικος θα φανεί.
Από εκεί και πέρα εάν υπάρχουν άλλοι πυκνωτές άμεσα ως προς γη πρέπει να ελέγχουν και αυτοί
Η δεύτερη περίπτωση που δεν θα ήθελα θα ητσν μετασχηματιστης εξόδου.
p.gabr
p.gabr

Μηνύματα : 623
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 64
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

κάηκε ο λαμπάτος μου ? :O Empty Απ: κάηκε ο λαμπάτος μου ? :O

Δημοσίευση από billtsig Κυρ Ιουν 05, 2016 12:15 pm

Καλησπέρα Παναγιώτη σε ευχαριστώ πολύ για την προθυμία σου να με βοηθησεις θα δοκιμάσω να μετρήσω τους πυκνωτές και θα σας ενημερώσω
ελπίζω να μην έχει αρπάξει ο εξόδου γιατί οι εποχές είναι δύσκολες....

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!!!

billtsig

Μηνύματα : 97
Εγγραφή : 16/11/2012
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

κάηκε ο λαμπάτος μου ? :O Empty Απ: κάηκε ο λαμπάτος μου ? :O

Δημοσίευση από spirakos Κυρ Ιουν 05, 2016 9:17 pm

Δες και τα διοδια/γεφυρα, ειναι κλασικοι υποπτοι για βραχυκυκλωμα
spirakos
spirakos

Μηνύματα : 1121
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 29
Τόπος : Κερατσίνι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

κάηκε ο λαμπάτος μου ? :O Empty Απ: κάηκε ο λαμπάτος μου ? :O

Δημοσίευση από billtsig Κυρ Ιουν 05, 2016 10:33 pm

Πολλές και ευχάριστες καλησπερες μετά από λίγο ψάξιμο κατάλαβα πώς δεν θα μπορούσε να υπάρχει καλύτερο timing τελικά δεν του έπεσε βαρύ το μπάσο αλλα όπως τον μετακινισαμε ένα κομματάκι κολλησης που είχε ξεμείνει μου βραχυκύκλωσε την μια άνοδο και έτυχε να γίνει πάνω πού έπεσε το  μπασο

πάντως να είστε πάντα καλά σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!!

billtsig

Μηνύματα : 97
Εγγραφή : 16/11/2012
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης