electronics.forumgreek.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ: Επιλογέας A/V 2 εξοδων με TV Remote

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ: Επιλογέας A/V 2 εξοδων με TV Remote Empty ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ: Επιλογέας A/V 2 εξοδων με TV Remote

Δημοσίευση από plouf Παρ Ιαν 23, 2015 11:29 pm

Καλησπέρα

θέλω να σας παρουσιάσω μια κατασκευη, ιδέα-σχέδιο-κατασκευή, που έκανα και ίσως βοηθήσει και κάποιον άλλο εδώ !
παρόλο που ειναι απλή σαν ιδέαδεν εχω δει κατι παρόμοιο στο εμποριο !?

η ιδέα ειναι λοιπον οτι με ενα απλό τηλεκοντρολ τηλεόρασης (sony tv η vcr) ενεργοποιούμε 1 εώς 8 ρελέ πατώντας το αντιστοιχο πλήκτρο, και ξαναπατωντας το κλείνει.
εδω δειχνω μια εκδοση με 1 διπλο ρελε για επιλογη A/V και 1 μονο για reset του δεκτη/ρουτερ (δια μέσω της τροφοδοσιας του)

το συγκεκριμένο κατασκευάστικε για πελατη στον οποιο εχω περασει καλώδιο Audio-Video και IR extender για ΝΟΒΑ παραλληλα σε 2 τηλεόραση σε άλλο δωμάτιο, πήρε και ΟΤΕ tv , και δεν θέλουμε να περασουμε 2 καλώδιο
άλλη περίπτωση υλοποιησης ισως να ειναι  για κατι φτηνες τηλεοράσεις που αρχίζω και βλέπω και εχουν μονο 1 αναλογικη εισοδο (1 SCART και μόνο !)

με τη συγκρεκριμενη συσκευη λοιπον, και χρησιμοποιοντας ενα πολυτηλεχεριστηριο TV, εχει TV και επιλογέα απο το ΙΔΙΟ τηλεκοντρολ

τα υλικά ειναι απλα και το κόστος τους λίγο πάνω απο 10 ευρώ (αναλογα και το υλικα εχεις ήδη στο συρτάρι σου Wink ).
- εχει υλοποιηθεί με τον PIC16f84 που ειναι ευρέως διαδεδομένο και ευκολο στο προγραμματισμό του.
- το τηλεκοντρολ πρεπει να ειναι "sony συμβατό" με ενα A-Tech πολυτηλεχειριστήριο  βρηκα τους παρακάτω κωδικους που ταιρίαζουν, TV = 158 , VCR=256 SAT=302
- τροφοδοσία ειναι 5 Volt, εχω χρησιμοποιησει USB-> DC καλώδιο ωστε να μην εχω και ενα ακομα τροδοφοτικό κατω στο χαμό ! αλλα να παιρνω απο δεκτη η TV

το αρχείο που ανέβασα περιλαμβανει το σχέδιο και το hex για να το προγραματίσει καποιος που θελει να το κανει επισης

megafileupload


εδώ ειναι η τελική κατασκευή, τα 2 κάτω RCA και τα κοινα που ειναι ενώμένα με τα μεσαια , πατώντας πλήκτρο τηλεκοντρόλ τα κάτω ενονωνται με τα πάνω και αλαζει η είσοδος ουσιαστικα ,
το καλώδιο ειναι ο δέκτης υπερύθρων, το κάτω DC φις και για οn-off (περνάω απο εκει το τροφοδοτικο του ρουτερ)
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

το εσωτερικό δεν ειναι τόσο όμορφο  :crazy:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

κάπως έτσι ειναι η συνδεσμολογία   Very Happy
πάνω περιπτωση TV Με 1 εισοδο SCART και 2 συκευες , κάτω περιπτωση αναμεταδοση αποκωδικοποιτών σε 2 tv με 1 καλώδιο
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

plouf

Μηνύματα : 89
Εγγραφή : 24/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ: Επιλογέας A/V 2 εξοδων με TV Remote Empty Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ: Επιλογέας A/V 2 εξοδων με TV Remote

Δημοσίευση από spirakos Σαβ Ιαν 24, 2015 3:36 pm

Ποσες φορες με εχει ταλαιπωρησει τετοιου ειδους συνδεσμολογια και καταφευγω σε πατεντες αναλογες του προβληματος, κατανταει κουραστικο
Βεβαια δεν ειναι αρκετες οι φορες ωστε να μεταβω σε μονιμη πατεντα, αν και το εχω ψαξει μηπως και υπαρχει κατι ετοιμο να μου ελυνε τα χερια
Για τη δικη σου δουλεια και γενικοτερα για τον κλαδο σου το θεωρω ΣΩΤΗΡΙΟ!!!
Και πολυ αργησες μη σου πω Wink .Η μακαροναδα για πρωτοτυπο ειναι μια χαρα
Good Job!
spirakos
spirakos

Μηνύματα : 1121
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 29
Τόπος : Κερατσίνι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ: Επιλογέας A/V 2 εξοδων με TV Remote Empty Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ: Επιλογέας A/V 2 εξοδων με TV Remote

Δημοσίευση από Hulk Σαβ Ιαν 24, 2015 5:05 pm

Μπράβο Χρήστο για την ιδέα, απλό και χρήσιμο για γενικές εφαρμογές. Βέβαια εγώ είμαι κατά της διάτρητης πλακέτας αλλά σημασία έχει ότι δουλεύει.
Hulk
Hulk

Μηνύματα : 787
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 43
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ: Επιλογέας A/V 2 εξοδων με TV Remote Empty Απ: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ: Επιλογέας A/V 2 εξοδων με TV Remote

Δημοσίευση από plouf Σαβ Ιαν 24, 2015 11:17 pm

thanks

σαββα... η διάτρητη ΔΕΝ ειναι ωραια οπως λές, αλλα κερδιζεις ΠΟΛΥ χρόνο ! ήδη αυτο μου πήρε ΠΑΝΩ απο δυο ώρες (χωρις να υπολογιζω δοκιμες και προγραμμα)

plouf

Μηνύματα : 89
Εγγραφή : 24/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης