electronics.forumgreek.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

WW2 KΑΙ ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

WW2 KΑΙ ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ  Empty WW2 KΑΙ ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από p.gabr Κυρ Οκτ 26, 2014 9:48 am

Μιας και είναι Κυριακή και καθοσαστε, ρίξτε μια ματιά στο νέο βιβλίο που ετοιμάζω.
Σε δυο μέρες για την 28 Οκτωβρίου θα.είναι έτοιμο, Ωστόσο τα βασικά είναι έτοιμα


Τίτλο δεν μπορώ να βρω σε αυτό το μιχμπαχαρ, για.να πέσει καμιά ιδέα


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
p.gabr
p.gabr

Μηνύματα : 623
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 64
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

WW2 KΑΙ ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ  Empty Απ: WW2 KΑΙ ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από spirakos Δευ Οκτ 27, 2014 8:52 am

Δε προλαβα να το διαβασω, αλλα ενα ξεφυλλισμα το εκανα
Ενας τιτλος 'Διαβιβασεις στον 2ο Π.Π.'
Ειναι πιο γενικο απο οσο ειδα αλλα θα τη βρεις εσυ την ακρη
spirakos
spirakos

Μηνύματα : 1121
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 29
Τόπος : Κερατσίνι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

WW2 KΑΙ ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ  Empty Απ: WW2 KΑΙ ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από chris73 Τρι Οκτ 28, 2014 11:33 am

"ΕΞΑΠΕΣΤΕΙΛΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑΝ" μεταξύ αστείου και σοβαρού μια και έχω άσχημες εμπειρίες χωσίματος στο όνομα των βυσματοφόρων...

Επίσης επειδή βλέπω πως έχει και σχετικά μεγάλο κομμάτι ως προς την ιστορία εκτός από τα τεχνικά θέματα, νομίζω πως αυτό με τους "χαρούμενους" ιταλούς, θα πρέπει κάποτε να ξαναδιαβαστεί. Ρωτήστε και τους Αιθίοπες...

Καθώς επίσης να αποδωθούν τα πρέποντα στον πόλεμο των Βαλκανίων και τη σημασία του (προς τα πάνω και προς τα κάτω εννοώ, αν μας ενδιαφέρει να μαθαίνουμε και όχι απλά να βαυκαλιζόμαστε) και τη σημασία του. Και το ρόλο της "ανταρσίας" της Γιουγκοσλαβίας στο πισωγύρισμα του Χιτλερ κτλ κτλ.
chris73
chris73

Μηνύματα : 449
Εγγραφή : 25/10/2012
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

WW2 KΑΙ ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ  Empty Απ: WW2 KΑΙ ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από p.gabr Τρι Οκτ 28, 2014 5:27 pm

Χρήστο η ιστορία είναι δύσκολη να την γράψεις, δεν είναι η ηλεκτρονικά.

Τέλος πάντων, αυτό που βγήκε είναι το κάτωθι

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Συνεταξα όλα αυτά κατά την γνώμη μου αντικειμενικα, για ορισμένα στοιχεία που σημάδεψαν όλα τα γεγονότα.
p.gabr
p.gabr

Μηνύματα : 623
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 64
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

WW2 KΑΙ ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ  Empty Απ: WW2 KΑΙ ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από chris73 Τρι Οκτ 28, 2014 6:29 pm

Ναι βρε Παναγιώτη δεν το είπα με κανένα κακό σκοπό.

Και ο τίτλος τελικά μια χαρά είναι!
chris73
chris73

Μηνύματα : 449
Εγγραφή : 25/10/2012
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

WW2 KΑΙ ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ  Empty Απ: WW2 KΑΙ ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από spirakos Τετ Οκτ 29, 2014 1:12 am

chris73 έγραψε:"ΕΞΑΠΕΣΤΕΙΛΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑΝ" μεταξύ αστείου και σοβαρού μια και έχω άσχημες εμπειρίες χωσίματος στο όνομα των βυσματοφόρων...

Επίσης επειδή βλέπω πως έχει και σχετικά μεγάλο κομμάτι ως προς την ιστορία εκτός από τα τεχνικά θέματα, νομίζω πως αυτό με τους "χαρούμενους" ιταλούς, θα πρέπει κάποτε να ξαναδιαβαστεί. Ρωτήστε και τους Αιθίοπες...

Καθώς επίσης να αποδωθούν τα πρέποντα στον πόλεμο των Βαλκανίων και τη σημασία του (προς τα πάνω και προς τα κάτω εννοώ, αν μας ενδιαφέρει να μαθαίνουμε και όχι απλά να βαυκαλιζόμαστε) και τη σημασία του. Και το ρόλο της "ανταρσίας" της Γιουγκοσλαβίας στο πισωγύρισμα του Χιτλερ κτλ κτλ.

Να κατσει καποιος να ψαξει την ιστορια και να βγαλει πορισματα σε μια νυχτα ειναι αδυνατον, Λιγο πολυ οι περισσοτεροι ειναι αδαεις ως προς αυτο. Ο καθενας κραταει τα λιγα που διαβασε κατα τυχη ή σκοπιμως αγνοωντας τα προηγουμενα και τα επομενα που ΠΑΝΤΑ ειναι αμεσα συνδεδεμενα.
Ευχαριστως θα διαβαζα οσα εχεις να πεις ωστε υστερα να τα διασταυρωσω
spirakos
spirakos

Μηνύματα : 1121
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 29
Τόπος : Κερατσίνι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

WW2 KΑΙ ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ  Empty Απ: WW2 KΑΙ ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από chris73 Τετ Οκτ 29, 2014 10:21 am

Nαι Σπύρο δεν μπορούμε να ξέρουμε. Μόνο ίσως να έχουμε ανοιχτά τα μάτια μας προς κάθε κατεύθηνση όταν μας ενδιαφέρει κάτι και να μην σταματάμε το διάβασμα στην μέση ή να κρατάμε ότι μας αρέσει/συμφέρει/βολεύει κτλ.

Ο Παναγιώτης το γράφει πολύ ωραία. Μισή αλήθεια είναι πάλι ψέμα. (αν κατάλαβα καλά δλδ)

Αυτό με τους Ιταλούς που ήταν καλοί το ακούω από όταν πρωτοπήγα σχολείο. Μεγαλύτερος έτυχε να ακούσω και για το 35 στη Αιθιοπία. Εκεί δεν ήταν τόσο καλοί. Ψάξε αν θες.

Μετά πάλι, πάντα από το σχολείο μου λέγανε πως εμείς καθυστερήσαμε τους γερμανούς κτλ κτλ. Σαν να ήμασταν το κέντρο του κόσμου στον πόλεμο. Ωραία όλα αυτά αλλά εμένα δεν μου φτάνουν και όταν μου πιπιλάν επίμονα το μυαλό συνέχεια χωρίς να ρωτήσω για κάτι, τότε είμαι σίγουρος πως κάποιο λάκο έχει η φάβα.

Αν ανοίξουμε το κάδρο ως προς το σύνολο του 2ου πολέμου και θέλουμε να δούμε, τότε θα καταλάβουμε πως μάλλον πέξαμε πολύ μικρό έως και μηδενικό ρόλο στις εξελίξεις. Επίσης αν εδώ κόσμος πέθανε από πείνα, υπήρχαν και αλλού χειρότερα που ούτε φύλλο όρθιο δεν είχε μείνει κτλ. Θέλω να πω αν μας ενδιαφέρει κάτι να προσπαθούμε να το διαβάζουμε από όλες τις πλευρές και να το τοποθετούμε στη "σωστή" του βάση.

Πράγμα αντίθετο από αυτό που κάνουν ακραίες ομάδες, οργανώσεις, σέχτες που κρατώντας τη μισή αλήθεια κάνουν τη δουλιά τους φανατίζοντας κόσμο προς όφελος δικό τους.

Έχω και λίγο πυρετό και δεν ξέρω αν έβγαλες καμιά άκρη... αλλά ίσως σε μια γραμμή για εμένα το νόημα είμαι πως "μισή αλήθεια=ψέμα"
chris73
chris73

Μηνύματα : 449
Εγγραφή : 25/10/2012
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

WW2 KΑΙ ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ  Empty Απ: WW2 KΑΙ ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από dovegroup Πεμ Οκτ 30, 2014 10:19 pm

Παναγιώτη μου έχω μια υψηλή ευαισθησία με τις Διαβιβάσεις, διότι και ο μπαμπάς διαβιβαστής και ο υιός αμετανόητος ΡαδιοΦωνιας RF-αντζής!!! Οπότε μέγιστη συγκίνηση!
dovegroup
dovegroup

Μηνύματα : 361
Εγγραφή : 17/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

WW2 KΑΙ ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ  Empty Απ: WW2 KΑΙ ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από p.gabr Παρ Οκτ 31, 2014 8:26 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

ΤΟ εκτύπωσα ,, χαλάλι το τριαντάρι
p.gabr
p.gabr

Μηνύματα : 623
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 64
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

WW2 KΑΙ ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ  Empty Απ: WW2 KΑΙ ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Hulk Κυρ Νοε 02, 2014 10:36 pm

Παναγιώτη είσαι Άψογος! Πότε να έρθω να το δω;;;
Hulk
Hulk

Μηνύματα : 787
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 43
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

WW2 KΑΙ ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ  Empty Απ: WW2 KΑΙ ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από p.gabr Δευ Νοε 03, 2014 9:12 pm

To μαγαζί... is open


Μαλλον μετά απο κανένα δεκαήμερο, γιατί τώρα είμαι να με κλαιν οι ρέγγες

Σήμερα επέστρεψα στις 17.13
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
p.gabr
p.gabr

Μηνύματα : 623
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 64
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης