electronics.forumgreek.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Λέβητας αερίου συμπυκνωμάτων, αξίζει?

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Λέβητας αερίου συμπυκνωμάτων, αξίζει? Empty Λέβητας αερίου συμπυκνωμάτων, αξίζει?

Δημοσίευση από chris73 Δευ Νοε 04, 2013 7:43 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Για να μην πάνε χαμένοι οι υπολογισμοί που έκανα για το άλλο φόρουμ να το ανεβάσω και εδώ.
Το παράδειγμα είναι πραγματικό και αφορά την περίπτωσή μου. Σύμφωνα με μερικούς απλούς υπολογισμούς υποστηρίζω πως δεν αξίζει το επιπλέον κόστος του λέβητα συμπυκνωμάτων σε κάποιον που έχει μικρή κατανάλωση και κλασικό σύστημα με σώματα.

Σε μεγαλύτερες καταναλώσεις και ενδοδαπέδια θέρμανση ίσως και να αξίζει, αλλά ας κάνει άλλος τους υπολογισμούς και το διάβασμαVery Happy 

Να το παράδειγμα:

Συμπύκνωσης Ariston Genus Premium Evo 24FF: απόδοση 60/80C ----97.3%
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Συμβατικός Ariston Genus Evo 24FF: απόδοση 60/80C ----93.8%
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Διαφορά απόδοσης σύμφωνα με την εταιρία 3.5%

Σημερινές ιμές μέσω skroutz από το ίδιο κατάστημα 1325 και 946ευρώ αντίστοιχα.
Διαφορά 379ευρώ

1m3 αερίου περίπου ίσο μ3 11.3kWh, δλδ 500m3=5650kWh/έτος (δική μου περίπτωση)
κόστος kWh=0.06ευρώ Χ1.13(+ΦΠΑ)=0.0678ευρώ τελική τιμή (έχει αρκετές φορές και λιγότερο κόστος)

Άρα στο χρόνο εγώ έχω 0.0678x5650=383ευρώ κόστος αερίου τελική τιμή με τον συμβατικό που έχω.
Αν είχα συμπήκνωσης θα είχα θεωρητικά στο χρόνο 383x0.965=370
Άρα κέρδος στο χρόνο 383-370=13ευρώ!

379/13=29 χρόνια απόσβεση!!! (με σημερινά δεδομένα)

θα λειτουργεί ακόμη ο δικός μου τότε? θα έχει βγει κάτι καλύτερο? θα ζω εγώ τότε? χαχαχαχχαχα
Για αυτό παιδιά να αφήσουμε τους πωλητές και ας κάνουμε όταν μπορούμε μερικές προσθαφαιρέσεις.
Τα 379ευρώ μου μένουν μπροστά στο χέρι (αν τα έχω) και τα τρώω και σουβλάκια!

Μεγάλη προσφορά ΜΟΝΟ για το παρών φόρουμ!!!
Αν υπάρχουν κάποια εκλεκτά μέλη, καθώς και γνωστοί τους που ακόμη ίσως να θεωρούν την επένδυση ενδιαφέρουσα τους παρακαλώ να μου καταβάλουν έκαστος 379ευρώ μπροστά (όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα, η επιχείρηση αξίζει αν μαζευτούν πάνω από 500άτομα αχχαχαχαχαχ) και εγώ δεσμεύομαι στο τέλος κάθε χρόνου να τους καταβάλω 13 ευρώ για διάρκεια 29 χρόνων.

Άντε επειδή είμαι και καλό παιδί θα τους δίνω 14 ευρώ το χρόνο!
chris73
chris73

Μηνύματα : 449
Εγγραφή : 25/10/2012
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λέβητας αερίου συμπυκνωμάτων, αξίζει? Empty Απ: Λέβητας αερίου συμπυκνωμάτων, αξίζει?

Δημοσίευση από teo_gr Δευ Νοε 04, 2013 10:10 pm

Και εγώ σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα πριν 3 χρόνια που έκανα τη δική μου εγκατάσταση.
Το μυστικό για μέγιστη οικονομία σε σχέση με την τιμή είναι σωστή επιλογή σωμάτων θερμοστάτη και ισχύς λέβητα. ΠΡΟΣΟΧΗ δεν βάζουμε μεγαλύτερο λέβητα, έτσι, για να μην ζορίζετε και καλά.
teo_gr
teo_gr

Μηνύματα : 178
Εγγραφή : 02/11/2012
Τόπος : Αγαλεω

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λέβητας αερίου συμπυκνωμάτων, αξίζει? Empty Απ: Λέβητας αερίου συμπυκνωμάτων, αξίζει?

Δημοσίευση από chris73 Δευ Νοε 04, 2013 11:26 pm

Ναι δεν βάζουμε μεγαλύτερο, αλλά έχω ξαναπεί πως πριν 3 χρόνια που έψαχνα και εγώ, δεν έβρισκες 12ηδες λέβητες που θα κάλυπταν πολλά σπίτια (μεταξύ αυτών και το δικό μου) αλλά κυκλοφορούσαν μόνο 24ρηδες άντε και κανένας 18αρης.

Την ίδια ώρα στην Αγγλία πχ έβρισκα 12αριδες και 15αρηδες κτλ. εμείς εδώ όλα μεγάλα τα θέλουμε. Η διαφορά αγοράς δεν είναι μεγάλη αλλά πάει τσάμπα και στην συνέχεια έχεις και μικρότερη απόδοση. Άσε που τους βάζουμε και έξω να ζεσταίνουμε περιστέρια. Στο προηγούμενο σπίτι είδα και έπαθα να τα διώξω που την είχαν καταβρεί και με καταχέσαν. Αν και ήταν για φωτογραφία τα άτιμα όταν χουχούλιαζαν στην θερμαινόμενη φωλίτσα.

Τσίρκο είμαστε μερικές (πολλές φορές)...
chris73
chris73

Μηνύματα : 449
Εγγραφή : 25/10/2012
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λέβητας αερίου συμπυκνωμάτων, αξίζει? Empty Απ: Λέβητας αερίου συμπυκνωμάτων, αξίζει?

Δημοσίευση από Hulk Τετ Νοε 06, 2013 10:29 am

Επειδή είμαι άσχετος με τέτοιου είδους λέβητες, τι εννοεί συμπυκνωμάτων; Έχει διαφορά από τον καυστήρα που λέμε με φυσικό αέριο;
Εγώ πάντως με βλέπω πάλι με το κλιματιστικό και φέτος...
Hulk
Hulk

Μηνύματα : 787
Εγγραφή : 23/10/2012
Ηλικία : 43
Τόπος : Αχαρναί

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λέβητας αερίου συμπυκνωμάτων, αξίζει? Empty Απ: Λέβητας αερίου συμπυκνωμάτων, αξίζει?

Δημοσίευση από chris73 Τετ Νοε 06, 2013 1:29 pm

Αν σε καλύπτει κάτσε με το κλιματιστικό νόμιζω είναι το καλύτερο στην παρούσα φάση. Εμένα πάλι δεν ξέρω γιατί μου την δίνουν τα κλιματιστικά και δεν θέλω να τα βλέπω και να τα ακούω ακόμη και τα ποιό αθόρυβα...

Αν δε βαρίεσαι να διαβάσεις σχετικά βρήκα στα γρήγορα στα αγγλικά αυτό γιατί στα ελληνικά λίγο που έψαξα έφριξα, μόνο διαφημίσεις, εξυπνάδες και μισόλογα
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
chris73
chris73

Μηνύματα : 449
Εγγραφή : 25/10/2012
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης